«مانکن های قلعه حسن خان» در آپ‌آرت‌مان
کد مطلب : 11027

«مانکن های قلعه حسن خان» در آپ‌آرت‌مان

تاریخ انتشار: يکشنبه ۵ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۳۵
چهارشنبه‌های فیلم مستند موسسه آپ‌آرت‌مان، این هفته، هشتم دی‌ماه، میزبان سام کلانتری و آخرین فیلم مستندش «مانکن‌های قلعه‌ حسن‌خان» است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری _ تحلیلی سینماتجربی، «مانکن های قلعه حسن خان» به کارگردانی سام کلانتری و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساعت ۱۸ روز چهارشنبه هشتم دی ماه در موسسه فرهنگی هنری آپ‌آرت‌مان نمایش داده می شود.
جلسه نقد و بررسی این مستند بلافاصله پس از اتمام فیلم با حضور کارگردان اثر و روبرت صافاریان برگزار خواهد شد. علاقمندان برای شرکت در این برنامه می توانند از طریق سامانه http://www.tiwall.com/cinema/mankanha بلیت خریداری کنند.
سام کلانتری درباره مستند «مانکن های قلعه حسن خان» می‌گوید: «مانکن‌های قلعه حسن‌خان درباره خلق و زندگی چند مانکن پلاستیکی در یک کارگاه دور افتاده است. زندگی این مانکن‌ها و سرانجام‌شان بی‌شباهت به زندگی ما انسان‌ها نیست! تعدادی از آنها پولدار می‌شوند و عده‌ای هم بی‌پول می‌مانند! ... پرداختن به موضوع انسان همیشه دغدغه من بوده است. ما با چشمان‌مان دنیا و آنچه در آن هست را می‌بینیم و با گوش‌هایمان می‌شنویم. اگر انسان با وجود داشتن گوش و چشم از آنها استفاده‌ای نکند، فرقی با مانکن‌ها ندارد... در این مستند با ۱۵ مانکن و سرنوشت‌شان همراه می شویم. در حال حاضر مراحل تصویربرداری به پایان رسیده و فیلم در مرحله تدوین است. از آنجایی که فیلم دیالوگی ندارد، صداگذاری مرحله مهمی است که با دقت و وسواس به آن می‌پردازیم.»
در خلاصه فیلم مستند «مانکن‌های قلعه حسن‌خان» آمده است: پرده‌ای قرمز رنگ بالا می‌رود... قرار است بازی شروع شود... به پشتت می‌زنند و تو با گریه‌ای اعلام حضور میکنی... گریه‌ای که بیشتر شبیه یک شکایت است شکایت از بودنت... ولی دیگر دیر است... حالا که آمدی باید بهترین بازی‌ات را انجام دهی... اما خیلی زود همه‌چیز را فراموش می‌کنی... برای خودت نقشی جدید می‌نویسی... نقشی که با آنکه کور نیست ولی نمی‌بیند... با آنکه کر نیست،نمی‌شنود و تو چه خوب در نقش جدیدت «مسخ» می‌شوی؛ اما دیگر وقت رفتن است... حالا تو دیگر موجود جدیدی هستی ولی شاید فراموش کرده باشی... پرده قرمز رنگ نمایش در حال پایین آمدن است...
عوامل تولید این مستند عبارتند از: تصویربردار: رضا تیموری، تدوین: روزبه فرازمند، مدیر تولید: محسن مرادی، صداگذار: حسن شبانکاره، تهیه‌کننده و کارگردان: سام کلانتری، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی