خاطرات ۶ نسل از خیابان ناصرخسرو در جشنواره سینماحقیقت
کد مطلب : 11702

خاطرات ۶ نسل از خیابان ناصرخسرو در جشنواره سینماحقیقت

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۲
مهدی باقری از ساخت مستندی با عنوان «در جست و جوی خانه خورشید» بر اساس خاطرات ۶ نسل از یک خانواده از خیابان ناصرخسرو گفت.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، مهدی باقری کارگردان عرصه سینمای مستند در گفتگو با مهر درباره جدیدترین فعالیت های خود گفت: حدود یک سال است که مشغول کار روی مستندی با عنوان «در جست و جوی خانه خورشید» درباره خیابان ناصرخسرو هستیم. کار ساخت این اثر از اردیبهشت سال گذشته آغاز شد و در حال حاضر مراحل پایانی صداگذاری و اصلاح رنگ آن سپری می شود.
وی افزود: «در جست و جوی خانه خورشید» با سرمایه گذاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و به تهیه کنندگی و کارگردانی خودم در ۸۵ دقیقه آماده می شود تا در صورت انتخاب شدن در جشنواره «سینماحقیقت» به نمایش در بیاید.
باقری عنوان کرد: «در جست و جوی خانه خورشید» یک اثر تاریخی و در عین حال خوانش بخشی از تاریخ ایران در خیابان ناصرخسرو است. ویژگی که این خیابان دارد این است که همیشه با وجود اتفاقات مختلف زنده بوده و هیچگاه نمرده است.
این کارگردان با اشاره به اینکه مستند براساس پنج دفترچه خاطره یک خانواده که در محله حیات شاهی خیابان ناصرخسرو زندگی کرده اند ساخته شده است، اظهار کرد: این دفترچه شامل خاطرات ۶ نسل از این خانواده بود که در این محله زندگی کرده بودند و ما در واقع بر اساس آن خاطرات مکتوب به روایت ۱۴۰ سال زندگی در خیابان ناصرخسرو پرداختیم.
به گفته وی، در مستند «در جست و جوی خانه خورشید» با ۴ نفر از جمله دکتر مختاری، مهندس فلاح پسند، مهندس حائری و میرعلی نقی گفتگوی تصویری شده است.
وی در ادامه با اشاره به دیگر آثاری که کارگردانی آنها را برعهده داشته است، بیان کرد: در طول ۲ ماه گذشته فیلمبرداری ۲ مستند دیگر با عنوان «حرکت در مه» و «گفتگو با سنگ» را به پایان رسانده ایم. «حرکت در مه» درباره دِه زیارت واقع در گرگان است که به لحاظ اجتماعی و تاریخی اتفاقات زیادی در آنجا رخ داده است و ما به روایت اتفاقات این دِه می پردازیم. فرهاد ورهرام تهیه کننده این مستند ۵۲ دقیقه ای است که به سفارش شبکه مستند در حال آماده شدن است.
باقری اظهار کرد: «گفتگو با سنگ» نیز روایت تجربی از تخت جمشید و درباره صداهایی است که از این مکان شنیده می شود، تهیه کننده این اثر ۳۰ دقیقه ای پژمان مظاهری پور است که برای حضور در جشنواره ها آماده می شود.
وی عنوان کرد: من چندی پیش تهیه کنندگی مشترک مستند «نبودنت» به کارگردانی فاطمه رضاییان را نیز پذیرفتم که این فیلم روایت کارگردان از زندگی مشترک خود است. در حال حاضر تدوین این اثر هم به پایان رسیده است و در ۵۰ دقیقه آماده می شود.
این کارگردان با اشاره به اینکه مشغول تدوین ۲ اثر دیگر هم است، گفت: در حال حاضر مشغول تدوین مستندی با نام «بند آب، بند خاک» به کارگردانی فرهاد ورهرام هستم. این فیلم درباره خشکسالی زابل و پیامدهایی است که برای این منطقه دارد. «بند آب، بند خاک» به مدت ۵۰ دقیقه برای حضور در جشنواره «سینماحقیقت» آماده می شود.
وی در پایان بیان کرد: به تازگی تدوین مستند دیگری به کارگردانی مهرداد زاهدیان را که درباره تاریخچه لوله های فنوگراف است، آغاز کرده ام که هنوز نامی برای آن انتخاب نشده است.