جام حسنلو بار دیگر جلوی دوربین اصلانی رفت
کد مطلب : 8011

جام حسنلو بار دیگر جلوی دوربین اصلانی رفت

تاریخ انتشار: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۱۳
با حمایت موزه ملی ایران، مستند تاریخی «جام حسنلو» ساخته تحسین‌برانگیز «محمدرضا اصلانی» بار دیگر بصورت رنگی و با دوربین RED تصویر‌برداری شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، این فیلم که در سال ۱۳۴۶ به صورت شانزده میلیمتری و سیاه و سفید توسط مرحوم مهرداد فخیمی فیلمبرداری شده بود، یکی از آثار شاخص محمدرضا اصلانی به شمار می‌آید؛ اما متاسفانه نگاتیو این فیلم مفقود شده و کپی‌های در دسترس نیز کهنه و صدمه دیده هستند. به همین دلیل اصلانی تصمیم گرفت فیلم را بار دیگر بسازد تا بهتر دیده شود.
جام تمام طلای حسنلو که در اواخر دهه ۳۰ خورشیدی توسط یک گروه آمریکایی به سرپرستی دایسون باستان‌شناس پیدا شد، قصه‌ی اسطوره‌ای شورش یک خدا بر علیه خدایان دیگر است. ظرافت خاص نقوش و جنس طلای آن باعث شده تا اصلانی با استفاده از فناوری دیجیتال بتواند تصاویر متفاوتی از این جام تهیه کند. رنگ درخشان فلز طلا و استفاده از لنز‌های جدید ماکرو و سیستم تصویر‌برداری ۲K هم باعث شده تا امکان بیان آنچه در دهه ۱۳۴۰ امکان‌پذیر نبوده، مهیا شود.
تصویر‌برداری این فیلم توسط «امیررضا سالاری» به پایان رسیده و به زودی فیلم وارد مراحل فنی می‌شود. در ساخت این فیلم مریم حق‌پناه و پژمان مظا‌هری‌پور، استاد اصلانی را همراهی کردند و محمد تهامی‌نژاد نیز در این فیلم حضور دارد.
محمدرضا اصلانی امیدوار است این فیلم برای اولین نمایش در نخستین گردهمایی سینمای مستند و باستان‌شناسی ایران که از ۱۵ تا ۱۷ دی ماه، در موزه ملی ایران برگزار می‌شود، آماده شود.