انیمیشن «شیخ» در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود
کد مطلب : 11712

به کارگردانی امیرهوشنگ معین؛
انیمیشن «شیخ» در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود

تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۴۶
انیمیشن «شیخ» به کارگردانی «امیرهوشنگ معین»، بر اساس داستان شعرِ «شیخ‌ صنعان» اثر عطار نیشابوری، در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید می‌شود.
Share/Save/Bookmark
امیرهوشنگ معین با بیان این خبر به خبرنگار روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: پس از نگارش طرح انیمیشن «شیخ»، در حال کامل کردن کانسپت‌های تصویری این انیمیشن هستم. در عین‌حال انیماتیک نیز در مرحله‌ی اتود قرار دارد و می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین مراحل ساختاری اثر در حال شکل گرفتن است.
وی ادامه داد: غالب تکنیک این انیمیشن کات‌اوت است که تکنیکی دوبُعدی‌یست. همینطور ترکیب تکنیک نقاشی نیز در آن استفاده می‌شود. ما در زمینه کات‌اوت تلاش کردیم از نگاه‌های رایج به این تکنیک فاصله گرفته و برخورد جدی‌تری نسبت به این تکنیک ارزشمند انیمیشن داشته باشیم.
معین درباره مدت زمان ساخت این انیمیشن توضیح داد: تولید انیمیشن یک فرایند پیچیده، سخت و زمانبر است. ما با برنامه‌ریزی‌هایی تلاش کردیم که انجام برخی مراحل را به صورت همزمان انجام داده و مدیریت مناسبی جهت انجام پروژه داشته باشیم؛ اما با این حال زمان تخمینی تولید این پروژه حدود دوسال است.
وی تصریح کرد: همچون انیمیشن «درخت‌پرتقالی» که سال گذشته به پایان رسید، شیوه‌ی کار من خوشبختانه یا متاسفانه بسیار فردی است و مراحل مختلف کار را شخصاً انجام می‌دهم؛ اما در بخش‌های موسیقی و صداگذاری از عوامل حرفه‌ای کمک خواهم گرفت.
این انیماتور خاطرنشان کرد: مخاطبان این فیلم، بزرگسالان خواهند بود. البته می‌توان مخاطبان کم سن‌تر را هم در جمع تماشاگران این انیمیشن محسوب کرد، اما قصد من تمرکز بر بزرگسالان است. با امید به اینکه سیستم پخش گسترده‌ای برای فیلم انیمیشن فراهم شود تا شرایط دیده‌شدن فیلم‌ها و ارتباط بیشتر فیلمساز و مخاطب ایجاد شود.
گفتنی است که در خلاصه داستان این فیلم انیمیشن آمده است: «شیخ» برداشتی از داستان شیخ صنعان است که با دغدغه‌های شخصی ترکیب شده‌اند؛ روایتی عاشقانه که برای شیخ ‌صنعان بسیار سنگین و شکننده است...
مدت زمان این انیمیشن هشت دقیقه است و دیالوگی نخواهد داشت. حدود ۱۰ الی ۱۵ کاراکتر هم نقش پُررنگی در این انیمیشن خواهند‌ داشت.
روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی