پریخوانی؛ خوابگردی در قلعه‌ای تاریخی
کد مطلب : 12513

پریخوانی؛ خوابگردی در قلعه‌ای تاریخی

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۲۵
پریخوانی عنوان فیلمی مستند به کارگردانی «معصومه کیانی» است که به بخش مسابقه ملی یازدهمین دوره جشنواره سینماحقیقت راه یافته است.
Share/Save/Bookmark
وی درباره‌ی موضوع این اثر مستند به خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت گفت: دراماتیک‌ترین اتفاقات تاریخی قلعه‌ای در میبد در فیلم «پریخوانی» به تصویر کشیده شده است. خون‌هایی که در قلعه ریخته شده، آدم‌هایی که کور شدند، مغولانی که در قلعه را نگشودند و مردمانی که خیانت کردند. ما با نوعی خوابگردی میان این زمان‌ها در رفت و آمدیم.
کیانی پیرامون سختی‌هایی که پیش روی تولید قرار داشت، توضیح داد: عمده‌ترین مشکل ما، نبود منابع مکتوب منسجم درباره‌ی این قلعه بود. از سوی دیگر هیچ باستان‌شناسی نتوانسته کل قسمت‌های آن را رمزگشایی کند. حفاری بخش‌هایی از قلعه هم هنوز کامل نشده است.
وی افزود: در بعضی از کتاب‌های تاریخی کهن نام میبد و نارین‌قلعه آورده شده، اما در مقام مقایسه می‌بینیم اغلب به نقل اطلاعاتی یکسان بسنده کرده‌اند که عموماً به پیشینه اساطیری آن اشاره می‌کند. به همین دلیل کتاب‌های جغرافیایی کهن، سفرنامه‌ها و حتی اشعار شاعرانی مثل حافظ و عبید زاکانی هم مورد مطالعه قرار گرفت. در بیشتر این منابع ما تنها سرنخ را پیدا می‌کردیم و برای بسط اطلاعات نیازمند مطالعه و رجوع به منابع مرجع بودیم.
کیانی ادامه داد: از سوی دیگر، بخشی از یافته‌های پژوهشی ما بصورت میدانی حاصل شد؛ اتفاقات و داستان‌هایی که شفاهی و سینه به سینه نقل شده بود و حتی تا امروز هم افرادی آنها را از پدران خود شنیده بودند. تمامی این پژوهش‌ها دستمایه‌ی شکل گرفتن ساختار روایت‌گونه فیلم شد.
به گفته معصومه کیانی، به دلیل جغرافیای میبد و کویری بودنش، «پریخوانی» در دو مرحله فیلمبرداری شد. قسمت‌های بازسازی در فصل بهار صورت گرفت و برای به تصویر کشیدن جزئیات معماری پاییز انتخاب شد.
در خلاصه موضوع این مستند آمده است: «خواب‌گردی در هزاره‌های گمشده‏ قلعه‏‌ای تو در تو... روزگاری شهری کهن بود، روزگاری معبدی؛ پلکانش تا نور... روزگاری دژی مستحکم... خشت‌هایش هخامنشی، بامش اشکانی، برج‌هایش ساسانی؛ بر فراز تپه‌ای عیلامی... مردمانش رفتند...»
عوامل تولید مستند «پریخوانی» عبارتند از: پژوهش، کارگردانی، تدوین و تهیه‌کنندگی: معصومه کیانی، مدیر فیلمبرداری: مجید قربانی‌فر، صدابردار: حسین باباخانی، صداگذار: حسین قورچیان، راوی: حامد باقری تنها، آهنگسازان: مجتبی تقوایی و هومن قویدل، گروه تصویر: سهیل عبداله‌پور، محسن خانی، امیرحسین صدرایی، دستیاران کارگردان: سیمین‌السادات داودی، بهنام حق‌پرست، مدیر تولید: سیدمحمدعلی جلال‌زاده، جلوه‌های ویژه: حسین صمیمی، تصحیح رنگ: استودیوی مجد وفایی، عکاس: بهنام حق‌پرست، سیمین‌السادات داودی، تهیه شده در: محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.
*مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی، یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۱۹ تا ۲۶ آذرماه ۱۳۹۶، با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در شهر تهران برگزار خواهد کرد.