اصلانی: در سینمای ایران کارگردان‌های بااستعدادی را از دست دادیم
کد مطلب : 10327

گفت‌وگو با یکی از مستندسازان باتجربه سینمای ایران؛
اصلانی: در سینمای ایران کارگردان‌های بااستعدادی را از دست دادیم

تاریخ انتشار: شنبه ۲ مرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۴۱
محمدرضا اصلانی کارگردان سینما و شاعر معتقد است پرویز کیمیاوی به نسلی با استعداد از فیلمسازان ایرانی تعلق دارد که در اوج خلاقیت فرصت کار در سینمای ایران را از دست داده اند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، محمدرضا اصلانی از مستندسازهای باتجربه سینمای ایران که سال‌ها پیش در پروژه «ایران سرای من است» حضور داشت و یکی از عوامل موثر شکل‌گیری این فیلم ماندگار بود، ضمن ارائه توضیحاتی درباره نمایش «ایران سرای من است»، از کارگردان‌هایی یاد کرد که بسیار با استعداد بودند اما بعد از انقلاب نتوانستند در سینما فعالیت زیادی داشته باشند.

محمدرضا اصلانی در مورد نسل جوانی که پس از انقلاب دیگر فعالیت نکردند و یا کم‌کار شدند می‌گوید: «پرویز کیمیاوی و کارگردان‌های جوان و با استعداد سینما بعد از انقلاب، هرگز نتوانستند راهشان را ادامه بدهند. بسیاری از این کارگردان‌ها از ایران رفتند. نسلی از فیلمسازها که تازه شکوفا شده بودند اما فرصت کار در سینمای ایران را از دست دادند. نسلی که منتقد بودند و نگاه تیزبینی داشتند. حیف شد که این کارگردان‌ها را از دست دادیم. برای مثال پرویز کیمیاوی یکی از کارگردان‌هایی‌ست سال‌ها فیلم نساخته است. فیلم «ایران سرای من است» به خوبی نشان می‌دهد ایشان فیلمساز مهمی در سینمای ایران است.

محمدرضا اصلانی در مورد حضورش در پروژه سینمایی «ایران سرای من است» و چرایی اکران این فیلم به دیباچه می‌گوید: «این پروژه به سختی و تلاش‌های آدم‌های زیادی ساخته شد. یادم می‌آید زمانی پرویز کیمیاوی و کامران شیردل به خانه من آمدند تا این مشکل برطرف شود اما بعد از گذشت سال‌ها همچنان مشکلات بین عوامل باقی مانده است. خانواده محمدرضا سرهنگی همچنان به بانک بدهکار هستند و این فیلم باعث شد تا آقای سرهنگی سکته کند. اکران این فیلم باعث فیصله دادن این ماجرا و تمام دلخوری‌هاست. به هر حال نمایش عمومی این فیلم بخشی از هزینه‌ها را به خانواده سرهنگی برمی‌گرداند.»

اصلانی در مورد فعالیت‌های این روزهای خودش می‌گوید: «به تازگی کاری داستانی را تمام کرده‌ام و مستند نیمه بلندی را نیز که مدتی روی آن کار می‌کردم به پایان رساندم اما این‌روزها بیکار هستم.»

*منبع: پایگاه خبری دیباچه