مستند «جاده سامونی» برنده جایزه «چشم طلایی» جشنواره کن شد
کد مطلب : 13009

مستند «جاده سامونی» برنده جایزه «چشم طلایی» جشنواره کن شد

تاریخ انتشار: يکشنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۶
فیلم مستند «جاده سامونی» Samouni Road ساخته «استفانو ساوونا» برنده جایزه بهترین مستند هفتاد و یکمین دوره جشنواره فیلم کن موسوم به چشم طلایی شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، «جاده سامونی» که یکی از فیلم‌های حاضر در بخش «دو هفته کارگردانان» کن بود، به سبب سبک هوشمندانه فیلمسازی، فاصله مناسب در زاویه دید روایت داستان، نگاهی حساس و استفاده درخشان از انیمیشن در قدرت بخشیدن به داستان‌گویی، به عنوان برنده جایزه «چشم طلایی» بهترین مستند از هفتاد و یکمین جشنواره فیلم کن معرفی شد.
در خلاصه موضوع این اثر مستند آمده است: «در حومه روستای شهر غزه و در یک گروه کوچک از کشاورزان «خانواده سامونی» جشن عروسی برپاست؛ این اولین جشن آنها پس از آخرین جنگ است. آمال، فواد، برادران و عموزاده‌های آنها، والدین و خانه‌ها و درختان زیتون خود را از دست داده‌اند و محله‌ای که در آن زندگی می‌کنند، در حال بازسازی است.
حال آنها با مشکل‌ترین کار خود مواجه هستند: این که پازل خاطرات‌شان را در کنار هم کامل کنند...»
 
لازم به ذکر است که «جاده سامونی» از میان ۱۷ فیلم مستند واجد شرایط رقابت برای این جایزه از بخش‌های رقابتی نوعی نگاه، دو هفته کارگردانان، نمایش‌های ویژه،‌ غیررقابتی، فیلم کوتاه، کن کلاسیک و هفته منتقدین انتخاب شده است.
هیات داوران جایزه چشم طلایی که از سال ۲۰۱۵ و از سوی اتحادیه نویسندگان فرانسه و با حمایت جشنواره کن و موسسه سمعی بصری فرانسه اعطاء می‌شود، از مستند «چشمان اورسن ولز» ساخته «مارک کازینس» نیز به صورت ویژه تقدیر به عمل آوردند.