چهار جایزه جشنواره «راه‌آهن» به تولیدات مرکز گسترش رسید
کد مطلب : 12820

سوزنبان؛ پیرمرد و خط، قونقا؛ روی خط
چهار جایزه جشنواره «راه‌آهن» به تولیدات مرکز گسترش رسید

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۷
مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در اختتامیه‌ی جشنواره فیلم و عکس «راه‌آهن» چهار جایزه در بخش‌های مستند، داستانی و انیمیشن کسب کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی " سینما تجربی" به نقل از ایسنا، دومین دورۀ جشنواره فیلم و عکس راه‌آهن عصر دوشنبه، ۱۴ اسفند با معرفی نفرات برگزیده این جشنواره در تالار غدیر ساختمان مرکزی راه‌آهن برگزار شد.
«پیرمرد و خط» ساخته پناه‌بر‌خدا رضایی، «سوزنبان» به کارگردانی مهدی خرمیان، «روی خط» ساخته محمد صوفی و «قونقا» به کارگردانی محمد فرزین‌نیا، چهار محصول مرکز گسترش هستند که موفق به کسب جایزه در جشنواره فیلم و عکس راه‌آهن شدند.

برگزیدگان بخش‌های مختلف داستانی، مستند، پویانمایی بدین شرح است:
کوتاه داستانی:
پناه‌بر‌خدا رضایی برای فیلم «پیر مرد و خط» برنده جایزه اول جشنواره در بخش فیلم کوتاه داستانی شد و محمد صوفی عنوان دوم را برای فیلم "روی خط" به دست آورد.
سیف‌الله یزدانی از قم با فیلم «بوی بودنت نباشد» جایزه سوم این بخش را بدست آورد و از محمدرضا دهستانی دیگر هنرمند شهر قم هم برای فیلم «نظر» توسط هیأت داوران تقدیر به عمل آمد.
در این دوره از جشنواره ۱۶ فیلم بلند داستانی هم در بخش (تقدیر) به نمایش درآمدند که طی مراسم اختتامیه، از مهدی فردقادری دعوت شد تا جهت کسب عنوان اصلی این بخش که برای فیلم «جاودانگی» به او تعلق گرفته بود، روی سن بیاید.
مستند:
فیلم مستند «ورس» اثر جواد وطنی عنوان اول را به دست آورد و محمد فرزین‌نیا از تبریز برای فیلم «قونقا» برنده جایزه دوم شد.
مصطفی رزاق‌کریمی هم که با مستند «پرواز هدهد» به جشنواره راه‌آهن آمده بود، در این بخش عنوان سوم را به دست آورد.
تقدیر هیأت داوران در این بخش به یاسر طالبی از مازندران برای مستند «رویای آهنی» تعلق گرفت و از پناه‌بر‌خدا رضایی که برنده اول بخش فیلم‌های کوتاه داستانی بود هم برای مستند «من و زندگی» که دیگر اثر او در این جشنواره به حساب می‌آمد، تقدیر شد.
سپس، ایوب مروانی‌پور از اهواز جایزه نگاه ویژه هیات داوران در بخش مستند را برای فیلم «پل سیاه» کسب کرد و در بخش راه‌آهن و دفاع مقدس از مجید قربانی، هنرمند اهل ساری برای فیلم «گل چه پایان قشنگی دارد» تقدیر شد.
پویانمایی:
جایزه نخست بخش پویانمایی به فیلم «سوزنبان» ساخته مهدی خرمیان تعلق گرفت. فاطمه بهمنی‌زاده از شیراز عنوان دوم را برای فیلم «زیپ» بدست آورد. نرگس رستمی‌معز هم که از همدان انیمیشن «دیدبان» را به جشنواره آورده بود، توانست عنوان سوم را به خودش اختصاص دهد.
در این بخش از رباب ناطقی، هنرمند زنجانی که فیلم «حق تقدم» را ساخته بود، توسط هیأت داوران جشنواره تقدیر به عمل آمد.

دومین دوره این جشنواره با دبیری «ابوالفضل جلیلی» در بخش فیلم و «مهدی آشنا» در بخش عکس و با موضوعات راه‌آهن و تاریخ، راه‌آهن، سفر و گردشگری، راه‌آهن، ایمنی و آسایش، راه‌آهن و محیط زیست، راه‌آهن و توسعه پایدار، راه‌آهن و خانواده، راه‌آهن، بازرگانی و تجارت، راه‌آهن و دفاع مقدس برگزار شد.