سینماحقیقت و روایت ۱۴۰ سال زندگی در ناصرخسرو
کد مطلب : 12164

سینماحقیقت و روایت ۱۴۰ سال زندگی در ناصرخسرو

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۸
مستند «در جست‌وجوی خانه خورشید» به کارگردانی مهدی باقری، متقاضی شرکت در یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش خبرنگار روابط عمومی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، «در جست‌و‌جوی خانه خورشید» با سرمایه‌گذاری مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، در ۷۰ دقیقه آماده نمایش شده است تا با پذیرش هیات انتخاب، برای نخستین بار در جشنواره «سینماحقیقت» رونمایی شود.
در خلاصه موضوع این فیلم مستند آمده است: «صدو چهل سال زندگی و عشق و نفرت در خیابان ناصرخسرو تهران...»
باقری درخصوص تولید این فیلم مستند می‌گوید: «در جست‌و‌جوی خانه خورشید» بر اساس پنج دفترچه‌ خاطره یک خانواده که در محله حیات شاهی خیابان ناصرخسرو زندگی کرده‌اند، ساخته شده است. این دفترچه شامل خاطرات ۶ نسل از این خانواده است که در این محله زندگی کرده‌اند و ما در واقع بر اساس آن خاطرات مکتوب، به روایت ۱۴۰ سال زندگی در خیابان ناصرخسرو پرداختیم.
در این مستند با دکتر مختاری، مهندس فلاح‌پسند، مهندس حائری و میرعلی‌نقی گفتگوی تصویری شده است.
مهدی باقری در سال ۸۴ با ساخت مستند تاریخی «افسونگر ساسانی» که فیلمی درباره‌ی تاريخ ساز چنگ در ايران باستان و چگونگی تبديل چنگ ايرانی به هارپ در اروپا است، قدم به سینمای مستند گذاشت.
وی ساخت مستندهای «پیله»، «مهربانو»، «مرغ سحر»، «اهمیت عارف بودن»، «پیر پسر»، «دیوار، آخرین بوم نقاشی»، «ناگهان تو گم شدی»، «اهالی خیابان یکطرفه» و سریال مستند «ایران شهر» را در کارنامه کارگردانی خود به ثبت رسانده است.
گفتنی است عوامل تولید مستند «در جست‌وجوی خانه خورشید» عبارتند از: کارگردان و تهیه‌کننده: مهدی باقری، دستیار کارگردان: نرگس فلاح‌پسند، پژوهشگران: مهدی باقری و امیرحسین راد، فیلمبردار: رضا تیموری، صدابردار: احمدرضا طائی، صداگذار: مهرشاد ملکوتی، تدوینگران: مهدی باقری و بابک بهرام‌بیگی، نویسندگان گفتار متن: مهدی باقری و بهروز ملبوس‌باف، گویندگان گفتار متن: مرتضی پایه‌شناس و مهدی باقری، آهنگسازان: شهاب بلوکی و بابک کوهستانی، مدیر تولید: مرتضی ابراهیمی، عکاس: ابراهیم عاشوری، تهیه شده در: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی