گرامی‌داشت شادروان حسن رشید‌قامت در خانه هنرمندان
کد مطلب : 12533

گرامی‌داشت شادروان حسن رشید‌قامت در خانه هنرمندان

تاریخ انتشار: شنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۴
آیین یادبود هنرمند فقید «حسن رشیدقامت» کارگردان سینمای کوتاه و مستند ایران، در خانه هنرمندان برگزار می‌شود.
Share/Save/Bookmark
به‌ گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی به نقل از روابط‌عمومی انجمن سینمای جوانان ایران، روز سه‌شنبه ۲۱ آذرماه، مراسم گرامی‌داشت کارگردان و بازیگر سینما «حسن رشیدقامت» توسط دوستان و فیلم‌سازان عرصه فیلم کوتاه و اعضای قدیمی انجمن، در خانه هنرمندان برگزار خواهد شد.
روان‌شاد حسن رشید‌قامت، زاده ۱۳۴۹ شیراز بود. وی فعالیت هنری خود را از تئاتر مدرسه آغاز کرد و در سال ۱۳۶۵ به انجمن سینمای جوانان ایران – دفتر شیراز پیوست. این هنرمند فقید در سال‌های فعالیت خود در انجمن، فیلم‌های کوتاه متعددی ساخت؛ از جمله ۴ فیلم کوتاه ۸ میلیمتری با عناوین «سینما چیه»، آرزو و... که جوایز متعددی کسب کردند، فیلم کوتاه ۱۶ میلیمتری «چشم‌های پریشان» و فیلم کوتاه ۳۵ میلیمتری «یک بعدازظهر داغ» که در بیش از ۲۰ جشنواره بین‌المللی مانند لوکارنو، بارسلون و هامبورگ شرکت کرد.
رشیدقامت در فیلم‌های سینمایی همچون «چند کیلو خرما برای مراسم تدفین»، به‌عنوان بازیگر، «زمانی برای مستی اسب‌ها»، به‌عنوان تدوین‌گر و بازیگر، «آوازهای سرزمین مادری‌ام»، «بدرود بغداد» و «یک کامیون غروب» به‌عنوان بازیگر حضور داشته است.
مستند بلند «در باغ‌های شیراز» و فیلم‌های کوتاه «چشم شیشه‌ای»، «قرعه فال»، «چشمان پریشان»، «در آستانه» و «هر اتاقی مرکز جهان است» از دیگر آثار این هنرمند هستند. وی همچنین تدوین‌ فیلم‌های کوتاه «دایره»، «قاب سبز»، «رنگین‌کمان»، «سمفونی مرگ»، «سکوت آینه‌ها»، «فصل بی‌تو»، «روز برمی‌آید»، «مترسک» و «تاختن تا خاور بام» را در کارنامه خود دارد.
انجمن سینمای جوانان ایران و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ضمن تسلیت به بازماندگان آن عزیز سفر کرده و همه فعالان عرصه فیلم کوتاه، از تمامی هنرمندان و خانواده فیلم کوتاه، فیلم مستند و دوستان و علاقه‌مندان دعوت می‌کند تا در این مراسم که روز سه‌شنبه ۲۱ آذرماه ساعت ۱۶، در محل سالن ناصری خانه هنرمندان برگزار می‌شود، شرکت کنند. در ضمن دو فیلم کوتاه این هنرمند فقید به‌ نام‌های "یک بعدازظهر داغ" و "در آستانه" در این مراسم به ‌نمایش درخواهد آمد.