فضای سینماحقیقت سوررئال می شود
کد مطلب : 9429

فضای سینماحقیقت سوررئال می شود

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۰۰
سینماتجربی: فیلم مستند «مانکن های قلعه حسن خان» به کارگردانی سام کلانتری و از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی به دبیرخانه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ارائه شده است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی»، این فیلم مستند به زندگی تعدادی مانکن می پردازد که در کارگاه مانکن سازی تولید شده اند اما هر یک سرنوشت مختلفی پیدا می کنند. تعدادی از آنها با مشکلات زیاد به جنوب شهر می روند، تعدادی پولدار می شوند و با اینکه از نظر فیزیکی ظاهری آراسته تر از انسان ها دارند اما عاقبتی مشابه انسان ها پیدا می کنند.

کلانتری چندی پیش درباره این مستند گفت: وقتی پرسوناژهای اصلی فیلم مانکن های بی‏جان باشند، کار بسیار سختی است که دنیا از فضای ذهنی آنها روایت شود. زیرا آنها انسان نیستند و انسان ها تا الان مانکن نبوده اند! به همین دلیل برای برقراری ارتباط فضای سورئال و رئال و اجرای این الگو زمان زیادی برای تولید این مستند صرف شد.

وی خاطرنشان کرد: تصویربرداری این مستند در لوکیشن های مختلف شهر تهران و کارگاه مانکن سازی در منطقه قلعه حسن خان حدود ۱۵ روز به پایان رسید. این مستند هیچ دیالوگی ندارد و صداگذاری آن که مرحله مهمی به شمار می آمد توسط انسیه ملکی با دقت و وسواس زیادی انجام شده است.

عوامل تولید مستند «مانکن های قلعه حسن خان» عبارتند از: تصویربردار: رضا تیموری، تدوین: روزبه فرازمند، مدیر تولید: محسن مرادی، صداگذار: احمدرضا طائی، صداگذار: انسیه ملکی، عکاس: ارمغان بوستان، تهیه‌کننده و کارگردان: سام کلانتری، تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.

لازم به ذکر است که نمایش فیلم مستند «مانکن های قلعه حسن خان» در جشنواره سینماحقیقت، منوط به آرای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی است که تا پایان آبان ماه اعلام خواهد شد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.