رهبر قنبری  متولد: 8 آبان ماه 1340/اردبیل   تحصیلات: کارشناسی سینما
کد مطلب : 4226

رهبر قنبری متولد: 8 آبان ماه 1340/اردبیل تحصیلات: کارشناسی سینما

تاریخ انتشار: شنبه ۷ مرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۵:۳۰
Share/Save/Bookmark
رهبر قنبری از مستندسازان و کارگردانان سینمای ایران است که فعالیت فیلمسازی خود را از سال ۶۶ با کارگردانی فیلم های داستانی کوتاه آغاز کرد.اولین فیلم او «صدای خاک» نام داشت. او پس از این فیلم آثار متعدد دیگری چون نوروز گلی، نغمه های ابدی، پشت ابرها خالی است، دریا می شود و ... ساخت.
قنبری همچنین با ساخت فیلم «پرنده باز کوچک» به عرصه فیلم های بلند سینمایی پا نهاد و سپس فیلم هایی چون او، و کسی در راه است، روییدن در باد را کارگردانی کرد.
قنبری مستندهای زیادی را نیز چون آهنگ کار، آینه های غبارگرفته، برگ های ناخوانده و ... و همچنین فیلم‏های تلویزیونی نیز مانند خاکستر و پروانه، از میان سایه ها، بازپرسی ویژه و عروسی حسینی را در کارنامه خود به ثبت رساند.
برخی از جوایزی که او تاکنون در جشنواره های مختلف دریافت کرده، به شرح زیر است: فستيوال سينه كيد آمستردام و دريافت جايزه بهترين فيلم براي «پرنده باز كوچك»، فستيوال المپياي يونان و دريافت جايزه بهترين موسيقي فيلم براي «پرنده باز كوچك»، جشنواره مذهب امروز ايتاليا و دريافت جايزه بهترين فيلم براي «او»، جشنواره فيلم فجر با پرنده باز كوچك، جشنواره فيلم فجر با فيلم «او» جشنواره كودكان و نوجوانان همدان با فيلم «و كسي در راه است» و دريافت جايزه بهترين كارگرداني و...
او در حال حاضر مشغول پیش تولید فیلم بلند «پاییزی که گذشت» است.