آفریده مستندهاش را رایگان به تلویزیون می‌دهد
کد مطلب : 8961

در پی پخش مستند «چنارستان»؛
آفریده مستندهاش را رایگان به تلویزیون می‌دهد

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۵
هادی آفریده اعلام کرد که همه مستندهایش را به تلویزیون واگذار می‌کند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از ایسنا، این مستندساز در پی نمایش مستند «چنارستان» از شبکه مستند، با اعلام این خبر مطرح کرد: «تصمیم دارم نسخه تلویزیونی تمام فیلم‌های مستندی که تا به امروز تولید کرده‌ام را مجدد تدوین و با فرمت قابل پخش و به صورت رایگان در اختیار صدا و سیما جمهوری اسلامی ایران بگذارم تا اگر مدیران این شبکه‌های تلویزیونی مایل بودند این آثار را پخش کنند. این کار در همه جای دنیا مرسوم و مفید است که پس از اکران‌های جشنواره‌ای نسخه تلویزیونی آثار تهیه شود.

چون تمام آثار مستندی که تا به حال ساخته‌ام سرمایه‌گذار دولتی دارند و مالک همه فیلم‌هایم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران است و همه این فیلمها دارای مجوز ساخت و نمایش هستند، فکر نمی‌کنم سازمان‌های تهیه‌کننده مخالف این تصمیم من باشند.

این آثار محصولات فرهنگی و مفیدی هستند که هدف از تولیدشان فقط حضور در جشنواره‌ها نبوده است و برای دیده شدن وسیع تولید شده‌اند و بهترین مکانی که می‌شود، فیلم‌های مستند را عرضه کرد در شبکه‌های تلویزیونی است.

علت این تصمیم بازخورد بسیار مثبت مخاطبین در جامعه و فضای مجازی به پخش نسخه تلویزیونی مستند چنارستان از شبکه مستند سیما است.

بی‌شک پخش آثار جذاب سینمای مستند ایران موجب بالا رفتن نگاه فرهنگی و نشاط عمومی می شود و ارتباط کم رنگ بخش بزرگی از جامعه با رسانه‌های داخلی را ترمیم می‌کند.»

هادی آفریده در کارنامه کاریش ساخت فیلم‌های چون نارنجی - سوت – پدر و ۱۳ فیلم مستند: فرزندان باغچه‌بان، زیر درختان کاج، مراسم صبحگاهی، نقل گردآفرید، خاطره نی‌آوران، کودکی رنگ پریده ، درخت فراموش شده، نوزود، کهنه سوار، مقام نوروز، صورت‌خوانی و چنارستان را دارد که برخی از آنها در عرصه‌ی بین‌المللی و ملی موفقیت‌های داشته‌اند.