نگاهی به تاریخچه حضور «انیمیشن» در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان
کد مطلب : 11789

نگاهی به تاریخچه حضور «انیمیشن» در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان

تاریخ انتشار: چهارشنبه ۱۴ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۶
این روزها سی‌اُمین دوره جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان در شهر اصفهان برپا شده و شش فیلم انیمیشن «درخت پرتقالی»، «پروانگی»، «گل و بلبل»، «آدم خانگی»، «سوزنبان» و «نمکی» از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی هم مورد توجه مخاطبان نوجوان قرار گرفتند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، بخش نقاشی متحرک یا انیمیشن همواره در جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوانان حضور داشته است و از همان دوره چهارم که نخستین پروانه های زرین پر کشیدند سه جایزه به این بخش اختصاص یافت.
«لاکی لوک» یا همان لوک خوش شانس، «پینوکیو» و «گالیور» از جمله نخستین کارتون هایی بودند که در جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوان اکران شدند. این انیمیشن ها در دومین دوره از جشنواره در کنار حدود ۱۰۰ نقاشی متحرک کوتاه و بلند از ایران و جهان اکران شدند.
در ششمین دوره از جشنواره هم توجه ویژه ای به انیمیشن شد و مسوولان جشنواره بخشی تحت عنوان اطلاعات را در جشنواره کودک قرار دادند که در قالب این بخش گزیده نقاشی متحرک های ایران از آغاز تا سال ۱۳۶۹ نمایش داده شدند. ۵۸ فیلم در این بخش جای گرفتند که در میان آن ها آثاری از مرتضی ممیز، فرشید مثقالی، نصرت کریمی، دلارا رسولی، نورالدین زرین کلک و علی اکبر صادقی حضور داشتند.علاوه بر این بخش گزیده ای از نقاشی متحرک های ایتالیا و کانادا هم در بخش های جنبی جشنواره جای گرفتند که در میان آن ها آثاری از اساتید نقاشی متحرک چون برونو بوزتو و جوزپه لاگانا نمایش داده شد.
در نهمین دوره از جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان توجه به حوزه انیمیشن چنان افزایش یافت که بسیاری از بخش های جنبی را تحت تاثیر خود قرار داد. «چشم انداز سینمای کودک و نوجوان اوکراین» (شامل نقاشی متحرک ها)، «برگزیده های انسی-۱۹۹۳»، «پیشتازان نقاشی متحرک سینمای آمریکا»(شامل سه بخش: ابداع نقاشی متحرک، کشف حرکت، داستان های شگفت انگیز جانوران)، «گزیده سی سال نقاشی متحرک های فرانسه»از جمله بخش های جنبی این دوره از جشنواره بودند.
اما در تمامی این دوره ها علی رغم توجه ویژه به حوزه انیمیشن هیچ گاه این بخش مستقل از بخش های دیگر نبود. حال پس از بیست و نه دوره مسوولان سی امین جشنواره فیلمهای کودکان و نوجوان یک بخش از جشنواره را به پویانمایی اختصاص داده و در قالب این بخش پویانمایی‌های کوتاه و بلند از ایران و جهان به نمایش گذاشته شدند. همچنین کارگاه هایی در راستای شناخت بیشتر با این حوزه در جشنواره برگزار شده است.