گزارشی از نمایش مستند «زنانى با گوشواره‌هاى باروتى» در سینما فرهنگ
کد مطلب : 12733

گزارشی از نمایش مستند «زنانى با گوشواره‌هاى باروتى» در سینما فرهنگ

تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۱
فیلم مستند «زنانى با گوشواره‌های باروتى» در سومین روز از سی وششمین جشنواره فیلم فجر با حضور رضا فرهمند (کارگردان) و مرتضى شعبانى (تهیه کننده) در سینما فرهنگ به نمایش درآمد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، رضا فرهمند در مراسم معرفی مردمی این فیلم اظهار کرد: از آنجا كه فيلم مستند در ايران تا به‌حال از اكران مردمى برخوردار نبوده، مخاطب ايرانى به دليل تقسيم توجه خود به جزئيات فيلم با زيرنويس، كمى به مشكل برمی‌خورد.
این کارگردان در پاسخ به چرايى انتخاب نقش زن به عنوان يك ژورناليست جنگ، توضيح داد: مهمترين نكته فيلم، اشاره به مبحث خانواده و زن است؛ زيرا چه در ايران و چه در خارج از ايران، هيچوقت به نقش و رويكرد زنان به خصوص در شرايط جنگ با داعش اشاره نشده و نكته جالب ماجرا، اظهارنظر بخشى از زناني‌ است كه عراقي نيستند و از خارج از کشور به عراق آمده‌اند.
فرهمند به بى‌طرفى و پرهیز فیلم از جبهه‌گيرى در برخورد با معضل داعش اشاره و خاطرنشان كرد: ميزان آزادانه بودن فيلم به قدرى زياد بود كه هيچ مميزى بين آن دسته از زنانى كه در شرايط سخت زندگى با داعشى‌ها قرار داشتند، با زنانى كه مي‌گفتند ما دوست داريم داعش دوباره برگردد، وجود نداشته است.
کارگردان مستند «زنانی با گوشواره های باروتی»، از ديدن فيلم خود در جمع مردم ابراز خشنودى كرد و گفت: به اين دليل كه ممكن است فیلم ما برای اکران عمومی در یک گروه سینمایی به نمایش درآید، پى بردن چگونگی ارتباط مخاطب با فيلم یک نیاز ضروري است.
وی در ادامه با تقدیر از جشنواره سی و ششم به دلیل اهمیت دادن به فیلم‌های مستند در این دوره، بیان کرد: واقع امر این است که حضور مستندها در جشنواره فجر امسال مستلزم جسارت و ساختارشکنی ویژه‌ای است که می‌تواند بسیار سخت و طاقت‌فرسا باشد؛ به نظرم می‌رسد دبیر جشنواره لطف بزرگی به فضای مستند ایران داشته و امیدوارم این اتفاق مستدام و ادامه‌دار باشد و مخاطبان ایرانی هر روز بیشتر از گذشته با مستند آشنا شوند.