گسترش همکاری‌های سازمان سینمایی و کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان
کد مطلب : 13165

در نشستی مشترک بررسی شد؛
گسترش همکاری‌های سازمان سینمایی و کانون پرورش فکری کودکان ونوجوانان

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
رییس سازمان سینمایی و سمعی، بصری و مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان در نشستی مشترک راه‌های گسترش همکاری‌ها در حوزه سینمای کودک و نوجوان را بررسی کردند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، «حمایت از تولید فیلم و محصولات سینمایی»، «تجهیز و بهره‌برداری از سینماهای کانون» و «همکاری در برگزاری جشنواره‌های سینمایی» سه محور اصلی گفتگوهای محمدمهدی حیدریان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رییس سازمان سینمایی و فاضل نظری مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان را تشکیل می‌داد.
حیدریان در این زمینه از کانون به عنوان یک مامن و مرجع برای خانواده‌ها و بچه‌ها در حوزه‌های کودک و نوجوان یاد کرد که به کسی تعلق ندارد بلکه متعلق به همه مردم ایران است و در عین حال از حمایت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از احیا و بازسازی جایگاه و موقعیت کانون به‌ ویژه در عرصه‌های سینمایی خبر داد.
وی گفت: توسعه کانون در این حوزه‌ها تعمیق‌ پیداکردن و حرفه‌ای شدن فعالیت‌ها و حفظ جایگاه و منزلت کانون هدف و خواسته ماست در این راه هر کمکی که از دست‌مان بربیاید از آن دریغ نخواهیم کرد.اگر کانون با دقت و پرشتاب وارد حوزه تولید فیلم شود سازمان سینمایی چه به صورت مشارکت و حتی کمک‌های بلاعوض آمادگی دارد از کانون حمایت کند
رییس سازمان سینمایی و سمعی، بصری با اشاره به این که نقطه اصلی ورود سینمای ایران به جشنواره‌های بین‌المللی، سینمای کودک بوده است، تصریح کرد: اگر بخواهیم در عرصه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته باشیم و در همه جای جهان حرف‌مان را بفهمند باید به آماده‌سازی بین‌المللی و نگارش فیلمنامه‌های مناسب در این زمینه به‌ عنوان بخشی از مراحل تولید فیلم توجه کنیم.
حیدریان عنوان کرد: اگر کانون با دقت و پرشتاب وارد حوزه تولید فیلم شود سازمان سینمایی چه به صورت مشارکت و حتی کمک‌های بلاعوض آمادگی دارد از کانون حمایت کند.
این مسئول ارشد سینمای کشور در همین حال از کانون خواست نقش راهبری حوزه سینمای کودک و نوجوان را برعهده بگیرد و به مجمع یا کانونی برای گردهم‌آیی سینماگران و دست‌اندرکاران این حوزه تبدیل شود.
معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخشی از این نشست که در دفتر مدیرعامل کانون تشکیل شد به مساله تجهیز و بهره‌برداری مناسب از سالن‌های سینمای کانون و مجهز کردن آنها به فن‌آوری‌های جدید اشاره و از آن به عنوان سرمایه‌ای بزرگ برای سینمای کودک ونوجوان یاد کرد و گفت: با یک مدیریت قوی و با برنامه می‌توانیم این سالن‌ها را برای نمایش فیلم آماده کنیم.
همچنین توجه به تولید برنامه‌ها و سرگرمی‌ها و اسباب‌بازی‌های مرتبط با محصولات سینمایی، گسترش ارتباط با وزارت آموزش و پرورش و تسهیل امکان نمایش و پخش فیلم برای دانش‌آموزان مدارس، مشارکت در برگزاری جشنواره‌ها از سوی ۲ طرف، همفکری با دست‌اندرکاران و تشکل‌های سینمای کودک در شوراهای تخصصی از دیگر مواردی بود که مورد تاکید رییس سازمان سینمایی کشور قرار گرفت.
در این نشست که حبیب ایل‌بیگی قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی، سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، حسین ربانی‌غریبی سرپرست معاونت تولید، محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل سینما و تئاتر و حامد رهنما مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون نیز حضور داشتند، مدیرعامل کانون هم به بیان دیدگاه‌هایش در حوزه سینمای کودک پرداخت و تاکید کرد: برای ما این مساله مهم است که ببینیم در حوزه فیلم با چه کسی شریک می‌شویم و چه تولید می‌کنیم. همکاری‌های کانون و سازمان سینمایی یک شراکت راهبردی است و اگر قرار است این سینما تغییر کند باید دارایی‌هایمان را به اشتراک بگذاریم و چشم‌اندازی آرمانی و حتی خیال پردازانه برای آن تصویر کنیم.
فاضل نظری با بیان اعلام آمادگی کانون برای افزایش همکاری‌ها در حوزه تولید فیلم و بازسازی ناوگان نمایش و پخش فیلم با سازمان سینمایی به ضلع دیگری از این همکاری‌ها در حوزه تربیت سینماگران نوجوان و جوان در کانون اشاره کرد و گفت: سینماگران نام‌آشنای کانون در گذشته این فضاها را تجربه کردند و ما آمادگی داریم این فرصت را برای تجربه نسل جدید در حوزه فیلمسازی فراهم کنیم.با گسترش این همکاری‌ها می‌توان برند کانون را به یک گواهینامه معتبر در حوزه سینمای کودک تبدیل کرد و ما وزارت ارشاد را شریک اصلی خود چه در حوزه تولید، چه نمایش فیلم و برگزاری جشنواره‌ها می‌دانیم
وی یادآور شد: با گسترش این همکاری‌ها می‌توان برند کانون را به یک گواهینامه معتبر در حوزه سینمای کودک تبدیل کرد و ما وزارت ارشاد را شریک اصلی خود چه در حوزه تولید، چه نمایش فیلم و برگزاری جشنواره‌ها می‌دانیم.
بر همین اساس حبیب ‌ایل‌بیگی قائم‌مقام بنیاد سینمایی فارابی با اشاره به مشارکت این بنیاد در پروژه‌های ساخت ۲ فیلم جدید کانون از ارایه برخی رمان‌ها و کتاب‌های کانون به شوراهای فیلمنامه‌نویسی بنیاد فارابی برای تبدیل آن‌ها به فیلمنامه خبر داد و عنوان کرد: در دوره جدید توسعه سینمای کودک، قصدمان این است که به سمت تولید فیلم‌های پرمخاطب برای بچه‌ها و خانواده‌ها برویم. در زمینه پخش هم بسیاری از پخش‌کننده‌ها در حوزه کودک از امکاناتی مانند کانون برخوردار نیستند که سالن‌های کانون می‌تواند پایگاه مناسبی برای پخش و نمایش این فیلم‌ها باشد.
همچنین سیدمحمدمهدی طباطبایی‌نژاد مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی نیز از خاطره‌های خوش چندین نسل از کودکان ونوجوانان ایرانی با فعالیت‌ها و محصولات فرهنگی کانون سخن گفت و افزود: مرکز گسترش و کانون می‌توانند در زمینه ساخت فیلم‌های انیمیشن همکاری نزدیکی داشته باشند کانون مهم‌ترین جایی است که می‌تواند با جانمایی تولیدات و شکل عرضه آثار پویانمایی به مخاطبان فراگیر، یاری‌گر ما در عرصه فیلم انیمیشن باشد.
در ادامه این نشست حسین ربانی‌غریبی سرپرست معاونت تولید کانون نیز خواستار طراحی چرخه و ساختار متفاوتی برای توزیع و اکران فیلم‌های کودک و مشارکت سازمان سینمایی کشور در برگزاری جشنواره بین‌المللی پویانمایی تهران شد.
همچنین محمدرضا کریمی صارمی مدیرکل سینما و تئاتر کانون هم با اظهار خوشحالی از گسترش این همکاری‌ها توضیح داد: کانون سالن‌های مناسبی برای نمایش فیلم در اختیار دارد که در صورت تجهیز آن به فن‌آوری‌های جدید می‌تواند مورد استفاده مخاطبان قرار بگیرد.
حامد رهنما مدیرکل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون نیز برای پشتیبانی‌های رسانه‌ای کانون از فیلم‌های کودک و نوجوان در داخل کشور و ایجاد فرصت‌ برای عرضه این آثار در مجامع بین‌المللی اعلام آمادگی کرد.
در پایان این نشست مقرر شد تا کارشناسان سازمان سینمایی و کانون پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای را برای گسترش همکاری‌های فی‌مابین تدوین و ارایه کنند تا در مذاکرات آتی مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.