نگاهی به داستان زندگی آدم های حاضر در مستند شهید آوینی پس از ۳۰ سال
کد مطلب : 11716

نگاهی به داستان زندگی آدم های حاضر در مستند شهید آوینی پس از ۳۰ سال

تاریخ انتشار: يکشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۴۳
«یک قصه از بلوچستان» مستندی درباره زندگی فعلی آدم های حاضر در یکی از مستندهای روایت فتح پس از گذشت ۳۰ سال است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، محمدرضا محمدی‌نجات در گفتگو با فارس درباره این مستند گفت: اوایل انقلاب و در سال های ۵۹ یا ۶۰ گروهی از طرف روایت فتح به مدیریت شهید آوینی به منطقه بلوچستان می روند و تأثیر انقلاب را در آن مدت کوتاه بر آن منطقه بررسی می کنند.
محمدی نجات ادامه داد: به خاطر ظلم، ستم و فساد حاکم در دوران شاهنشاهی، اثرات عمیقی بر وضعیت مردم در آن منطقه ایجاد شده بود و با وقوع انقلاب حرکتی در جهت آبادانی و رفع مظلومیت ها ایجاد شده بود و من بعد از گذشت ۳۰ سال به همان منطقه بازگشتم و همان آدم های فیلم شهید آوینی را پیدا کردم و بدون واسطه و مداخله امکان مقایسه را میان آدم آن روز و انسان های امروز را برای مخاطب فراهم کردم و سعی کردم خودم دخالتی در این امر نداشته باشم و آیینه‌گی بین مخاطب و آن منطقه برای انتقال حس ایجاد کنم.
وی ادامه داد: درست است که انقلاب اسلامی، شرایط را برای تغییرات آن منطقه ایجاد کرده اما مسئله مهم‌تر این است که آن افراد خودشان خواستند تا تغییر کنند و خودشان باعث سطح بالای تغییرات در زندگی‌شان بوده‌اند.نکته مهم دیگر این است که مطالبه‌گری جوانان در آن منطقه بسیار عمیق‌تر و جدی‌تر شده و خواسته هاشان نسبت به خواسته پدرانشان در اوایل انقلاب بسیار متفاوت‌تر است و این تغییر نگرش حرکتی رو به جلو و پیشرفت اساسی محسوب می‌شود و نشان دهنده تأثیر انقلاب در روح و جان مردم است.
مستند «یک قصه از بلوچستان» به کارگردانی محمدرضا محمدی نجات، داستان یک گروه فیلمسازی است که پس از گذشت سی و چهار سال از پیروزی انقلاب اسلامی به بلوچستان می‌رود تا سراغ افراد و منطقه‌ای را که شهید آوینی، اوایل انقلاب وضعیت اسف‌بارشان را روایت کرده بود، بگیرد و این بار وضعیت آنها را بعد از انقلاب و حضور جهاد سازندگی به تصویر می‌کشد.
محمدی نجات در ادامه سخنانش درباره مناطقی که در مستند پرداخته شده، عنوان کرد: روستای شگین در بلوچستان منطقه‌ای است که علی‌رغم طبیعت و منابع آبی خوب به خاطر اهمال و دور افتادگی کم برخوردار بوده اما به برکت انقلاب و تلاش مسئولان چهره اش دگرگون شده است.
کارگردان«یک قصه از بلوچستان» درباره پروسه تحقیق در این مستند گفت: ساخت مستند بدون پژوهش معنا و تمایز پیدا نمی کند، البته ممکن است شیوه های پژوهش متفاوت باشد اما فقدان حلقه پژوهش در اثر مستند سبب می شود تا آن اثر برجستگی خاصی پیدا نکند. البته شیوه‌های پژوهش نیز متفاوت است گاهی یک اثر نیاز به پژوهش میدانی دارد و گاهی نیاز به پژوهش کتابخانه ای و آرشیوی دارد، اما زمانی که فیلمساز صرفا پژوهش می کند بهره ای مثبت است که در پایان کار به دست خواهد آورد.
وی ادامه داد: مهمترین موضوع برای مستندسازی درباره انقلاب، وحدت ملی است که باید روی آن تمرکز کرد و بسیار جای کار دارد، مسئله ای که دشمن همواره نشان داده که نسبت به آن توجه دارد. وحدت ملی سوژه ای بوده که همواره بخش عمده ای از آثار شهید آوینی در اوایل انقلاب به آن باز می‌گردد و یکی از ارکان اصلی حفظ موجودیت فرهنگی، هویت ملی است.