سینماحقیقت از بهترین جشنواره‌های خاورمیانه است
کد مطلب : 12526

کارگردان «ادوارد» عنوان کرد:
سینماحقیقت از بهترین جشنواره‌های خاورمیانه است

تاریخ انتشار: پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۴
محمدباقر شاهین اظهار کرد: من مخاطب جدی سینماحقیقت هستم و معتقدم این جشنواره بهترین استاد من در فیلمسازی بوده است. این جشنواره یکی از بهترین جشنواره‌های خاورمیانه است و فیلم‌هایی را که من در این جشنواره دیدم، هیچ جای دیگر فرصت تماشای آن را نداشتم.
Share/Save/Bookmark
وی که با فیلم مستند ادوارد در بخش مسابقه ملی و جایزه شهید آوینی یازدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت حضور دارد، در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی جشنواره تاکید کرد: اگر کسی برای حضور در جشنواره و تماشای فیلم‌ها برنامه‌ریزی درستی داشته باشد، می‌تواند به اندازه یک دوره کارشناسی پیرامون سینمای مستند بیاموزد. برای من هر دوره از جشنواره حاصل نگاهی تازه به سینمای مستند بود، فیلم‌های خوب سینمای دنیا را می‌دیدیم و نظرات اساتید را درباره فیلم‌ها جویا می‌شدم؛ حتی می‌‎توانستم گروه بعدی ساخت فیلمم را در جشنواره بیابم.
این مستندساز در ادامه افزود: در فضای سینمای مستند ایران کار کردن با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی یک برند است و در طی این سال‌ها آثار خوبی تولید شده، اما ای کاش جشنواره سینماحقیقت به صورت مستقل برگزار می‌شد؛ همان‌طور که در دنیا هم جشنواره‌ها به صورت مستقل از نهادها برگزار می‌شوند.
شاهین همچنین درباره مستند تازه‌اش توضیح داد: برای اولین بار «ادوارد» را در برنامه «به عبارت دیگر» دیدم و متوجه شدم که نگاهش بسیار به نگاه من نزدیک است. کلیدواژه‌هایی مثل عشق، جنگ، اسارت، مهاجرت و اقلیت‌های مذهبی برای من دغدغه هستند. همواره سراغ سوژه‌های سخت رفته‌ام و دوست داشتم قسمتی از این کلیدواژه‌ها که مرتبط با زندگی ادوارد بود را بازنمایی کنم.
وی ادامه داد: تمامی اتفاقات زندگی ادوارد در گذشته رخ داده و بازنمایی آن بسیار دشوار بود. گروه تولید از پژوهشگر گرفته تا تدوین‌گر بسیار به من کمک کردند تا این مستند را بهتر روایت کنم. من همیشه سعی کردم جنگ را با نگاه تازه‌ای به تصویر بکشم و باید مخاطبان بگویند که تا چه اندازه در این امر موفق بوده‌ام.
گفتنی است که در خلاصه موضوع مستند «ادوارد» آمده است: این فیلم درباره‌ی زندگی شخصیتی است به نام ادوارد که ۳۸ سال از زندگی‌اش را در غربت و اسارت گذرانده است. ادوارد ۹ سال اسیر جنگی بوده و بعد از پیوستن به سازمان مجاهدین خلق ۱۲ سال را در اشرف می‌گذراند. وی پس از خروج از سازمان به آلمان کوچ می‌کند تا بخش دیگری از زندگی را در غربت شروع کند...»
عوامل تولید این مستند عبارتند از: کارگردان: محمدباقر شاهین، پژوهشگران: محمدباقرشاهین و علیرضا تلوری، تصویربردار: محمد حدادی، صدابردار و صداگذار: حسن شبانکاره، تدوینگر: بابک حیدری، آهنگساز: ارتاک وسکانیان، مدیرتولید و عکاس: افسون محمودنژاد، رنگ‌آمیزی تصاویر: حمیدرضا فطوره‌چیان، تهیه شده در: مرکز مستند سوره