خالقی مستندی درباره آوارگان روهینگیایی می‌سازد
کد مطلب : 12276

خالقی مستندی درباره آوارگان روهینگیایی می‌سازد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۸:۰۰
محمدمهدی خالقی در بنگلادش مشغول ساخت اثر جدیدش درباره‌ی مسلمانان میانمار است. او تا دو هفته آینده در کمپی که مخصوص آوارگان روهینگیایی است خواهد ماند تا تصاویر مورد نظرش را ثبت کند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از خبرگزاری فارس، خالقی پیرامون تولید مستند جدیدش گفت: بعد از تحولات اخیر در مسئله آوارگان روهینگیایی که مردم مسلمان منطقه آراکان با فشار و حمله بودایی‌ها شروع به مهاجرت وسیع به بنگلادش کردند، تصمیم گرفتم درباره این موضوع که سابقه‌ای طولانی دارد، مستندی بسازم.
وی با بیان اینکه یک ماه صرف هماهنگی‌ برای حضور در کمپ‌های آوارگان روهینگیایی کردیم، اظهار داشت: ورود به اردوگاه‌های مهاجران که تحت کنترل ارتش بنگلادش است، شرایط خاص و مراحل پیچیده‌ای دارد، اما با کمک دوستان‌مان در این کشور توانستیم وارد این کمپ‌ها بشویم.
خالقی توضیح داد: علاوه بر آقای علیرضا باغشنی که به عنوان تصویربردار این مستند همراه بنده هستند؛ دو نفر از پزشکان جهادگر ایرانی دکتر انجم شعاع و دکتر فرخی هم برای بررسی وضعیت بهداشتی و درمانی و کمبودهای موجود در اردوگاه‌ها، در این سفر همراه ما حضور دارند.
این مستندساز با بیان اینکه در حال حاضر، مردم دنیا بیشتر از گذشته در جریان نسل‌کشی مسلمانان میانمار قرار گرفتند، خاطرنشان کرد: کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی در حال تلاش برای برآورده کردن نیاز‌های اولیه غذایی و دارویی آوارگان هستند.
خالقی افزود: ما اکنون در بنگلادش حضور داریم و طبق برنامه، دو هفته در این کشور خواهیم ماند و امیدواریم با کمک خداوند بتوانیم مستند قابل قبولی بسازیم.
این مستندساز بحران تصریح کرد: برای تولید این مستند، دوست داریم وارد میانمار هم بشویم ولی تاکنون هیچ خبرنگار و حتی بازرسان سازمان ملل نتوانسته‌اند وارد این کشور شوند. باید منتظر بمانیم و ببنیم در آینده چه اتفاقاتی می‌افتد.
گفتنی است که سال گذشته محمدمهدی خالقی با مستند کوتاه «پسرم» موفق به کسب جایزه شهید آوینی دهمین دوره جشنواره سینماحقیقت شده بود.