میرزا جواد اولین کشته در اتفاقات بحرانی ایران است
کد مطلب : 12546

میرزا جواد اولین کشته در اتفاقات بحرانی ایران است

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۳
سعید فرجی کارگردان فیلم «میرزا جواد» با اشاره به این که این شخصیت اولین کسی است که در جریان مشروطه کشته شد گفت: ما باید میرزا جوادها را بیشتر ببینیم و به آنها بپردازیم.
Share/Save/Bookmark
به گزارش ستاد خبری جشنواره سینما حقیقت، کارگردان فیلم «میرزا جواد» با اشاره به این که شغل اصلی اش عکاسی است گفت: من در لبنان، لیبی و سوریه عکاسی کرده ام و می دانم که عکاسان بحران تاثیرگذاری بسیاری در وقایع دارند.
او افزود: تلاش کردم تا توازن را میان نشان دادن اتفاقات مشروطه و تاثیر عکاسی در وقایع آن دوره حفظ کنم اما به دلیل حجم اتفاق مشروطه نمی شد از آن ساده گذر کرد.
فرجی با بیان این که «میرزا جواد» قسمت اول یک مجموعه است که قسمت های دیگری هم خواهد داشت گفت: میرزا جواد از جمله عکاسانی است که در طول تاریخ نقش مهمی را ایفا کردند اما در تاریخ عکاسی فقط یک پاراگراف و یک عکس از او می شود پیدا کرد. در حالی که گاهی همین عکاسان گمنام با گرفتن عکس هایی تاثیرگذار از مهم ترین عوامل تغییر تاریخ هستند.
او ادامه داد: میرزا جواد اولین کشته در اتفاقات بحرانی ایران است. زمانی که به تازگی سیاستمداران دریافته بودند از دوربین عکاسی هم می شود به عنوان ابزار مبارزه استفاده کرد. عکاسی می توانست تصویر مشروطه خواهان را به مردم نشان دهد و اینجاست که میرزا جواد تبدیل به خطری می شود که باید از میان برداشته شود.