داریوش یاری: ساخت فیلم درباره اربعین به اطلاعات زیاد تاریخی نیاز دارد
کد مطلب : 12410

داریوش یاری: ساخت فیلم درباره اربعین به اطلاعات زیاد تاریخی نیاز دارد

تاریخ انتشار: دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۱۹
کارگردان فیلم «کربلا، جغرافیای یک تاریخ»، گفت: تولید آثار فاخر درباره مراسم اربعین به نگاه های نو و متفاوت نیاز دارد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینما تجربی» به نقل از خبرگزاری ایسکانیوز، داریوش یاری درباره اهمیت تولید فیلم هایی با محتوای اربعین، اظهار کرد: اربعین و عاشورا ابعاد بسیار زیادی دارد که هر فیلمساز می تواند از زاویه دید خود به این موضوع نگاه کند.
وی افزود: این مراسم تنها یک زیارت نیست بلکه اتفاقاتی که در این مسیر بوجود می آید نیز به خودی خود سوژه برای داستان نویسی و فیلم سازی هستند.
کارگردان مستند «کربلا، جغرافیای یک تاریخ» کم بودن ماندگاری آثار مربوط به اربعین را به دلیل حجم بالای تولیدات دانست و ادامه داد: درباره فلسفه و پیاده‌روی اربعین فیلم‌های بسیاری ساخته شده اما از آنجایی که تعداد آثار ساخته شده بسیار بالاست، فیلم های ماندگار درباره این رویداد کم است.
یاری به نگاه توریستی حاکم بر مراسم اربعین اشاره کرد و گفت: از آنجایی که مراسم اربعین در کربلا برگزار می شود، بسیاری علاوه بر حالتی معنوی، نگاه توریستی نیز به این موضوع دارند به همین دلیل ممکن است که کارها از جنبه محتوایی حالتی تکراری داشته باشد.
وی در ادامه با اشاره به کلیشه ای بودن فیلم های ساخته شده درباره مراسم اربعین، یادآور شد: اگر فیلم سازان بتوانند تاریخ را به درستی بفهمند و درباره این موضوع اطلاعات بسیاری بدست آورند، بی شک شاهد تولید فیلم های نو و تاثیرگذاری در این حوزه خواهیم بود.
کارگردان سینما با اشاره به وجود فیلم های فاخر درباره مراسم اربعین، گفت: درباره مراسم اربعین مستندهای بسیاری ساخته شده که از این میان آثار وحید چاووش نیز ماندگار شده اند.
یاری با اشاره به سفرهای مکرر خود به کربلا در ایام اربعین، خاطر نشان کرد: از آنجایی که فضائل معنوی این سفر برای همگان مشخص است، اگر بازهم حضرت اباعبدالله من را بطلبد حتما در این ایام به کربلا خواهم رفت. در حال حاضر سفرهای من به کربلا سبب ساخت فیلم مستند «کربلا، جغرافیای یک تاریخ»شد.