معرفی مستندهای ایرانی بخش «مستند زیر ذره بین» جشنواره جهانی فجر
کد مطلب : 12889

معرفی مستندهای ایرانی بخش «مستند زیر ذره بین» جشنواره جهانی فجر

تاریخ انتشار: دوشنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۲
امسال در بخش «مستند زیر ذره‌بین» سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجرپنج مستند ایرانی در کنار هشت مستند خارجی از کشورهایی چون استرالیا، جمهوری چک، بریتانیا، اوکراین، لهستان و… نمایش داده می شوند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، «ارثیه پدری» به کارگردانی مهدی نقویان، «در جستجوی فریده» به کارگردانی آزاده موسوی و کوروش عطایی ، «در جستجوی خانه خورشید» به کارگردانی مهدی باقری، «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی و «راه دل» به کارگردانی مهدی زمانپور کیاسری آثار ایرانی پذیرفته شده برای بخش «مستند زیر ذره بین» هستند.

«ارثیه پدری» به کارگردانی مهدی نقویان روایتی متفاوت از زندگی محمدرضا شاه پهلوی در گذر زمان است. داستان فیلم از زمان پهلوی دوم و به قدرت رسیدن محمدرضا آغاز شده و تا زمان مرگ او در مصر در سال ۱۳۵۹ ادامه دارد. این مستند در ۱۵ سکانس روایت شده که هر کدام از آن بیانگر اتفاقی مهم در زمان محمدرضا پهلوی است. هر سکانس از این فیلم به نام یکی از فیلم‌های زمان شاه نامگذاری شده و عنوان آن متناسب با موضوع آن سکانس است.
این مستند برای نخستین بار در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت رونمایی و اکران شد و پس از آن در جشنواره عمار حضور پیدا کرد.

«در جستجوی فریده» ساخته آزاده موسوی و کوروش عطایی که با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ساخته شده، درباره‌ی زنی به نام فریده است که چهل سال پیش در حرم امام رضا‌(ع) رها می‌شود و بعد از انتقال به شیرخوارگاه، توسط زوجی هلندی به فرزندی گرفته می‌شود و حالا برای اولین بار به ایران سفر می‌کند تا زادگاهش را ببیند و خانواده واقعی‌اش را بیابد...
این مستند ۸۸ دقیقه‌ای در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت موفق به دریافت جایزه ویژه دبیر جشنواره، بهترین تدوین، موسیقی و تندیس هنر و تجربه شد.

مستند «بانو قدس ایران» به کارگردانی مصطفی رزاق کریمی درباره زندگی بانو خدیجه ثقفی است که بالای ۶۰ سال با امام خمینی (ره) زندگی کرد. ایشان شخصیت واحد و مستقل خود را تا آخرین لحظات زندگی حتی روی تخت بیمارستان حفظ کرد.
این مستند که با مشارکت مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تولید شده برای نخستین بار در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت به نمایش درآمد و پس از دریافت جایزه بهترین فیلم و جایزه ویژه هیات داوران موفق به حضور در بخش سودای سیمرغ جشنواره فیلم فجر شد.

«در جستجوی خانه خورشید» به کارگردانی مهدی باقری صد و چهل سال زندگی، عشق و نفرت در خیابان ناصر خسرو را از میان دفترچه خاطرات پنج نسل که در این محله زندگی کرده اند، بیان می کند. این فیلم بازیگر ندارد اما روایتگر قصه های مختلفی درباره دو شخصیت ، خیابان ناصر خسرو و تاریخ ایران است.
این مستند که از تولیدات مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است پس از نمایش در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت موفق به دریافت جایزه اول سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد.

«راه دل» ساخته مهدی زمانپور کیاسری روایت حضور مشتی اسماعیل در راپیمایی بزرگ اربعین است. مشتی اسماعیل، پیرمرد کشاورز نابینا بر سر دوراهی عمل چشم و بینا شدن و رفتن به سفر پیاده روی اربعین که با زمان عمل چشم مقارن شده، گرفتار شده است. او برخلاف همسرش که اصرار دارد چشمش را عمل کند، با دوست و همراه همیشگی‌اش نصیر، پای در سفر پیاده‌روی اربعین می‌گذارد. مشتی اسماعیل در این سفر رفته‌رفته چشم دل باز می‌کند و نصیر پای در راه دل می‌گذارد تا این سفر روحانی، تاثیری بر آینده هر دو آنها بگذارد...
پیش از این فیلم های «داستان یک ازدواج»، «آبی»، «الدورادو»، «دریا از دوردست به ما می نگرد»، «دریای غم»، «شهاب‌ سنگ ها»، «خانه نویسندگان» و «همدلی» به عنوان مستندهای خارجی این بخش اعلام شده بودند.