مروری بر مستندهای برتر ورزشی در خانه مستند اصفهان
کد مطلب : 13149

مروری بر مستندهای برتر ورزشی در خانه مستند اصفهان

تاریخ انتشار: سه شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
خانه مستند اصفهان از امروز (۲۶ تیرماه ۹۷) هر سه‌شنبه اقدام به نمایش یک مستند ورزشی در سالن نمایش نگارستان امام(ره) می‌کند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی "سینماتجربی"، سیدهاشم مرتضویان عضو هیات موسس خانه مستند اصفهان درباره برنامه اخیر این خانه توضیح داد: از تاریخ ۲۶ تیر ماه به مدت ۶ هفته چهار فیلم خارجی و دو مستند ایرانی در خانه مستند اصفهان نمایش داده می شوند.
وی افزود: «ایکاروس»، «مارادونا به روایت کوشتوریتسا»، «سنا» و «مرو» چهار مستند خارجی هستند که قرار است در قالب این برنامه نمایش داده شوند.
مرتضویان با بیان این که دو هفته پایانی از این برنامه به نمایش دو مستند ورزشی ایرانی اختصاص یافته است، تصریح کرد: این دو نمایش با حضور میهمان و احتمالا جلسه نقد و بررسی برگزار خواهند شد، اما هنوز موافقت صاحبان دو مستندی را که مدنظر داریم، به دست نیاورده‌ایم.
وی در پایان با اشاره به سابقه خانه مستند اصفهان در برگزاری جلسات نمایش فیلم گفت: حدود ۶ سال است که خانه مستند اصفهان در راستای آموزش مستندسازی اقدام به برگزاری جسات نمایش فیلم می‌کند. در برنامه‌های گذشته این خانه اساتیدی چون کامران شیردل، منوچهر طیاب، خسرو سینایی، فرشاد فدائیان و منوچهر مشیری حضور داشتند.
گفتنی است که حضور در این برنامه برای تمامی علاقمندان آزاد است.
مستند «ایکاروس» به کارگردانی برایان فوگل، روند جستجوی فوگل در مورد انتخاب گزینه دوپینگ برای پیروز شدن در یک مسابقه دوچرخه‌سواری آماتور را نشان می‌دهد. هنگامی که او از گئورگی رادچنکو، رئیس آزمایشگاه ضددوپینگ روسیه کمک می‌خواهد، یک رسوایی بزرگ دوپینگ در روسیه رخ می‌دهد.
«مارادونا به روایت کوشتوریتسا» هم فیلم مستندی است که امیر کوشتوریتسا در سال ۲۰۰۸ درباره دیه‌گو مارادونا، فوتبالیست مشهور آرژانتینی ساخته است. کوشتوریتسا در این فیلم به سه وجه مختلف از شخصیت مارادونا می‌پردازد: مارادونای فوتبالیست، مارادونای سیاست‌پیشه، مارادونای معتاد.
«سنا» ساخته آصف کاپادیا درباره آیرتون سنا قهرمان نامی مسابقات فرمول یک اهل کشور برزیل و قهرمان سه دوره مسابقات فرمول یک است. بسیاری او را بهترین راننده تاریخ فرمول یک می‌دانند. او در سال ۱۹۹۴ در یک تصادف سنگین در گرند پری سن مارینو، در پیچ تامبورلو در شهر ایمولا ایتالیا و هنگامی که پیشتاز بود، کشته شد. این مستند روایتگر زندگی حرفه‌ای این اسطوره برزیلی است.
«مِرو» مستندی از تلاش سه کوهنورد حرفه‌ای است که می‌خواهند به قلۀ کوه مرو (از رشته کوه‌های هیمالیا) صعود کرده و جایزه ویژه‌ای که برای فتح آن در نظر گرفته شده است را کسب کنند.