تقدیر از «اُرد عطارپور» در جشن مستندسازان سینمای ایران
کد مطلب : 12079

تقدیر از «اُرد عطارپور» در جشن مستندسازان سینمای ایران

تاریخ انتشار: سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۲
در نهمین جشن مستقل مستندسازان سینمای ایران، از «اُرد عطارپور» تهیه‌کننده و مستندساز برجسته‌ی کشور تقدیر خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی سینماتجربی، این برای اولین بار است که در یک رویداد سینمایی، از «اُرد عطارپور» چهره‌ی فرهیخته‌ و با اخلاق سینمای مستند ایران تجلیل بعمل می‌آید.
وی متولد سال ۱۳۴۱ (۵۵ ساله) در تهران و فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد از دانشگاه شهید بهشتی است.
عطارپور حرفه‌ی مستندسازی را از سال ۱۳۶۸ با فیلم «تصویر گمشده» آغاز می‌کند. در کارنامه‌ی هنری او، کارگردانی و تهیه‌کنندگی آثار مستند و مجموعه‌های تلویزیونی زیادی چون عاشورا در ابیانه، بر گیسوان بلقیس، طرح‌هایی از ازدواج، تاریخ تجارت، طب حاشیه، نام من عشق است، قلب یک پروانه است، غزل‌های تاریخ، پرنیان، مریم، از شمس تا شمس، گنج‌های پنهان، بیست شب، صد و یک سال بلدیه، میدان بی‌حصار، خلیج‌فارس به چشم می‌خورد که جوایز داخلی و بین‌المللی زیادی را برای وی به ارمغان می‌آورد؛ نظیر جایزه بزرگ اژدهای طلایی جشنواره «کراکو» لهستان، تندیس طلایی جشنواره «گوانگ‌ژو» چین و... برای معروف‌ترین اثر مستندش پرنیان
وی طی دو دهه گذشته، در مقام تهیه‌کننده با مستندسازان نام‌آشنایی چون زنده‌یاد محمدرضا مقدسیان، فرهاد ورهرام، شهرام درخشان، محمد جعفری، پیروز کلانتری، محمد مقدم، کیوان علیمحمدی و امید بنکدار، وحید باقرزاده، عباس صاحب، مهرداد زاهدیان، روبرت صافاریان، فرحناز شریفی، کوروش فرزانگان و... به همکاری پرداخته است.
عطارپور سال‌هاست که ضمن انجام امور پژوهشی و تدریس در ورک‌شاپ‌های تخصصی فیلم مستند، درصدد تهیه و ساخت پروژه‌ی مستند بزرگ «در آفتاب شمس» با موضوع حضرت مولانا و مجموعه «چهارصد سال» در زمینه‌ی روابط ایران و انگلستان است.
گفتنی است: آیین نهمین جشن مستندسازان سینمای ایران عصر شنبه ۱۸ شهریورماه ۱۳۹۶ در سالن همایش‌های کتابخانه ملی ایران برگزار خواهد شد.
در این مراسم از «رضا تیموری» فیلمبردار توانای سینمای مستند ایران نیز تقدیر بعمل خواهد آمد. برخی از آثاری که اُرد عطارپور تهیه یا کارگردانی کرده، توسط رضا تیموری فیلمبرداری شده است؛ از جمله «صد و یک سال بلدیه» و «غرقاب» کار پیروز کلانتری