شکاف‌های خانوادگی سوژه مستند جدید کارگردان «زنانگی»
کد مطلب : 12394

شکاف‌های خانوادگی سوژه مستند جدید کارگردان «زنانگی»

تاریخ انتشار: شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۱۹
محسن استادعلی کارگردان مستند در جدیدترین اثرش سراغ موضوع خانواده رفته است. او در مستند جدیدش به عدم‌شکل‌گیری ارتباط در خانواده‌ها می‌پردازد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینما تجربی» به نقل ازخبرگزاری تسنیم، محسن استادعلی درباره مستند جدید خود گفت: داستان این فیلم درباره مادر و فرزندی است که رابطه‌شان دچار مشکل می‌شود و زندگی این خانواده به تصویر کشیده می‌شود که در آن رابطه مادر و فرزند بسیار پررنگ است. البته اشخاص دیگری نیز درگیر می‌شوند اما این بخش اصلی ماجرا است. در حقیقت رابطه این مادر و فرزند که از دو نسل متفاوت با افکاری متفاوت هستند به‌درستی جلو نمی‌رود و باعث بروز مشکلاتی بین این دو، در خانواده می‌شود.
وی ادامه داد: این‌که بگوییم آسیب‌های اجتماعی در بروز این مشکل تأثیرگذاربوده است، به‌تنهایی اصل نیست و در جریان این فیلم به‌دنبال پاسخ به پرسش مربوط به آن هستیم. البته تفاوت نسل‌ها مانع رخداد گفت‌وگو بین مادر و فرزند می‌شود. به‌غیر از این هم، شرایط اجتماعی و موقعیت‌های بیرونی که برای یک پسر نوجوان ۱۶‌ــ‌۱۵ساله می‌تواند ایجاد خطر کند، تأثیرگذار است.
وی افزود: باید توجه داشت که مسئله فیلم، مسئله مهمی در جامعه امروز است، چراکه عدم شکل‌گیری رابطه در خانواده‌ها به‌دلایل مختلف موضوع جدی است. می‌بینید که اختلاف دیدگاه‌ وجود دارد و نسل‌های دهه ۷۰ و ۸۰ پیچیدگی‌های زیادی در روابط‌شان وجود دارد که کمتر مورد بررسی قرار گرفته است.
استادعلی درباره روند تولید این فیلم گفت: نزدیک به یک سال پیش بود که با کاراکترهای فیلم آشنا شدم. یکی دو ماه درگیر پژوهش موضوع مستند و رفت‌وآمد با شخصیت‌ها بودیم و از خرداد ماه به‌صورت جدی وارد فاز تولید شدیم. اکنون مشغول تصویربرداری هستیم. تا اکنون ۵ جلسه تصویربرداری داشتیم و حدود ۱۸‌ــ‌۱۷ جلسه فیلمبرداری دیگر خواهیم داشت. ازآن‌جایی که جنس مستندهای من جنس مشاهده‌ای است، نمی‌توان به‌راحتی پایان مستند را پیش‌بینی کرد و ما فقط باید درست انتخاب کنیم. این فیلم با فیلم‌های قبلی من کمی متفاوت است چرا که پروسه تولید آن پشت سر هم صورت نمی‌گیرد، این موضوع به‌دلیل شکل‌گیری وقایع فیلم است که در زندگی کاراکترها رخ می‌دهد.
کارگردان و تهیه‌کننده این مستند محسن استادعلی و تصویربردار آن فرهاد طالبی‌نژاد است.