جشنواره پویانمایی، دریچه ورود به همدان 2018
کد مطلب : 12952

جشنواره پویانمایی، دریچه ورود به همدان 2018

تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶
میزبانی همدان برای برگزاری نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی به عنوان یک برنامه مهم فرهنگی، دریچه ای برای ورود به رویدادهای فراملی همدان 2018 و میزبانی هرچه بهتر و باشکوه تر برنامه های بین المللی پیش رو است.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «سینماتجربی» به نقل از ایرنا، استان همدان در سال ۲۰۱۸ میلادی میزبان چند برنامه ملی و فراملی خواهد بود که نقطه آغازین آنها جشنواره ملی پویانمایی است که ساعت ۲۱ دیشب با حضور مسئولان کشوری کلید خورد.
یادآوری این نکته نیز حایز اهمیت است که سال گذشته همدان به عنوان پایتخت گردشگری آسیا در سال جاری میلادی انتخاب شد و بر این اساس در ماههای تیر و آبان دو اجلاس بزرگ در همدان برگزار می‌شود.
به عبارت دیگر، تیر امسال اجلاس گردشگری آسیا با حضور وزاری گردشگری ۳۴ کشور قاره کهن و آبان ماه اجلاس گردشگری جهانی با حضور ۵۰۰ عضو از بیش از ۱۵۰ کشور وابسته به سازمان جهانی گردشگری، در همدان برگزار می شود.
از همین رو، تکمیل چرخه فرهنگی و گردشگری همدان در سال جاری و برگزاری رویدادهای متنوع در این حوزه ها را می تواند به عنوان یک عامل توسعه ای و به مثابه یک برنامه اقتصادی ارزیابی کرد که موجب شتاب گیری روند توسعه اقتصادی استان می شود.
کارشناسان نیز معتقدند که بی شک شناساندن ظرفیت ها و داشته های غنی این استان در رویدادهای مهم داخلی و بین المللی، علاوه بر ره آوردهای فرهنگی، آورده اقتصادی نیز به همراه دارد.
هر چند تا چند دهه پیش بیشتر کارشناسان، توسعه را مترادف با اقتصاد می دانستند و برای دستیابی به توسعه تنها به تقویت اقتصاد خویش می پرداختند، اما با گذر زمان و نتایج منفی ماحصل این نگرش، مفهوم تک بعدی توسعه اقتصادی رنگ باخت و مولفه فرهنگ به عنوان زیربنا و لازمه توسعه اقتصادی مدنظر کارشناسان قرار گرفت.
بنابراین هم اینک وقتی سخن از توسعه به میان می آید فرهنگ نیز به پیوست آن، بیان می شود؛ چراکه بی توجهی و کم توجهی به این مولفه، تمامی برنامه های توسعه ای را ناکام می گذارد.
در همین چارچوب، در سالهای اخیر یکی از برنامه های محوری توسعه استان همدان که از دیرباز زادگاه و مهد پرورش مفاخر فرهنگی، علما، اندشمندان و بزرگان بوده و سبقه فرهنگی و تاریخی آن موجب انتخاب این استان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن شده است، در جهت تقویت حوزه فرهنگ و هنر و برگزاری جشنواره های ملی و بین المللی بنیان نهاده شد.
در این راستا با تلاش مسئولان، میزبانی نخستین جشنواره ملی پویانمایی تلویزیونی نیز سال گذشته به همدان واگذار شد و ساعت ۲۱ امشب ۱۵ اردیبهشت، آیین افتتاحیه این جشنواره در همدان برگزار می شود.
تاریخ پر افتخار همدان در تولید آثار انیمیشن به سال ۶۷ با ورود دانش آموختگان رشته کارگردانی انیمیشن به این حوزه برمی گردد و از این سال واحد پویانمایی مرکز همدان فعالیت خود را به صورت جدی آغاز کرد.
'جوجه ها' جزو نخستین آثاری بود که در این واحد به شیوه کلاسیک 'زیر دوربین stop motion' تولید و این اثر در آن سال به عنوان اثر برتر جشنواره 'زیبا کنار' شناخته شد و سازمان صدا و سیما این اثر را به عنوان اثر برگزیده به بخش کودک و نوجوان جشنواره رادیو و تلویزیون اتحادیه آسیا اقیانوسیه (ABU) ارسال کرد.
اگرچه سابقه درخشان همدان در تولید آثار فاخر در حوزه انیمیشن نکته کلیدی برای کسب میزبانی این رویداد فرهنگی ارزیابی می شود، اما نباید از تلاش شبانه روزی محمدناصر نیکبخت نماینده ارشد دولت تدبیر و امید در استان همدان برای کسب میزبانی این جشنواره فرهنگی نیز به سادگی گذشت و غفلت کرد؛ جشنواره ای که با هدف ایجاد فضایی برای رقابت سالم بین هنرمندان، معرفی آثار ارزشمند در سطح ملی و حمایت از استعداد‌های نو آغاز و دریچه ای برای میزبانی هرچه بهتر رویدادهای فراملی همدان ۲۰۱۸ گشوده است.
در همین چارچوب چشم انداز متولیان و سیاستگذاران این جشنواره ملی، رشد و بالندگی این هنر با هدف ایجاد رونق در صنعت تولید و اشتغال در عرصه پویانمایی است و انتظار می رود که تجربه شیرین میزبانی این رویداد به تجربه ارزشمند رویدهای بین المللی همدان ۲۰۱۸منجر شود