رخشانی: جایزه شهید آوینی در سینماحقیقت می‌درخشد
کد مطلب : 9559

به بهانه نمایش 27 مستند ایرانی در جایزه بین‌المللی «شهید آوینی»؛
رخشانی: جایزه شهید آوینی در سینماحقیقت می‌درخشد

تاریخ انتشار: شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۱
یک کارگردان فیلم مستند معتقد است که هر سال از سوی شورای سیاست‌گذاری جشنواره سینماحقیقت می‌بایست رویکردهای متفاوتی به جایزه «شهید آوینی» اضافه شود تا این بخش هر چه بیشتر در این رویداد فرهنگی- هنری بدرخشد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه بخبری-تحلیلی «سینماتجربی»، محمدعلی رخشانی که با مستند «نسل سوم» در بخش مستندهای نیمه‌بلند جایزه بین‌المللی «شهید آوینی» حضور دارد، استقبال فیلمسازان از این بخش را توجه آنان به مسائل روز منطقه خاورمیانه دانست و در این خصوص اظهار داشت: زمانی که دنیا با مسئله جنگ و مهاجرت و اتفاقات ناخوشایند دست و پنجه نرم می‌کند، طبیعتاً تب و تاب بیان این مسائل و دفاع از حقوق بشر، ذهن صدها مستندساز ایرانی را معطوف به خود می‌کند.

وی تاکید کرد: فیلم‌های حاضر در بخش جایزه «شهید آوینی» نیز در حقیقت پیامد افکاری هستند که جهان روی آنها متمرکز شده است.

این مستندساز با اشاره به موضوع فیلمش گفت: مستند «نسل سوم» به آسیب‌های حمله شیمیایی آمریکا به ویتنام می‌پردازد. این مستند با بیان اینکه جنگ به هر شکلی پیامدهای مخرب دارد، دارای پیامی برای انسان‌ها است؛ اینکه دست از آسیب رساندن به یکدیگر بردارند.

وی تصریح کرد: در این مستند گوان زاپ مدیرعامل موسسه «خانه صلح»، از نسل سوم قربانیان تحت تاثیر عامل شیمیایی ویتنام حمایت می‌کند؛ نسلی که هیچ حضوری در جنگ نداشته‌اند ولی متاسفانه عامل نارنجی علاوه بر اجدادشان، زندگی آنها را نابود کرده است. آنها عاشق ادامه حیات هستند و معتقدند دنیا دیگر تحمل جنگ را ندارد.

محمدعلی رخشانی پیرامون بین‌المللی شدن جایزه شهید آوینی گفت: کشور ایران بخشی از هویت تاریخی کره زمین است و قابلیت جهانی شدن را دارد؛ متاسفانه خیلی از دوستان بر این باورند که "جایزه شهید آوینی" بخش سیاسی جشنواره سینماحقیقت است، اما باید بگویم هویت فرهنگی که این بخش از سایر کشورها در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد به قدری زیاد است که اصلا سیاست در آن دیده نمی‌شود.

وی افزود: امیدوارم هر سال از سوی شورای سیاست‌گذاری رویکردهای متفاوتی به جایزه «شهید آوینی» اضافه شود تا این بخش هر چه بیشتر در جشنواره سینماحقیقت بدرخشد.

رخشانی در پایان از گوان زاپ (مدیر تولید)، وحید بیوته (تصویربردار)، مهدی کریمی (صدابردار) و آرش زاهدی (تدوینگر)، به عنوان عوامل اصلی تولید این مستند یاد کرد و افزود: پروسه تولید مستند «نسل سوم» یک سال به طول انجامید که در این مدت آقای گوان زاپ مدیر موسسه «خانه صلح» ویتنام کمک زیادی به ساخت این مستند کرد.

* مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای ۲۲ تا ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.