جشنواره جهانی فیلم فجر مستند را جدی می‌گیرد
کد مطلب : 12917

قائم مقام مرکز گسترش سینمای مستند وتجربی؛
جشنواره جهانی فیلم فجر مستند را جدی می‌گیرد

تاریخ انتشار: سه شنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۰۴
مرتضی رزاق کریمی روند انتخاب فیلم های مستند حاضر در جشنواره جهانی فیلم فجر سی و ششم را دقیق توصیف کرد.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «سینما تجربی»، مرتضی رزاق کریمی قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی با حضور در پردیس چارسو در جریان برنامه های سی و ششمین جشنواره جهانی فیلم فجر قرار گرفت.
رزاق کریمی درباره بخش «مستند زیر ذره بین» جشنواره جهانی فیلم فجر گفت: این بخش اگر مهم ترین بخش جشنواره نباشد یکی از مهم ترین بخش های جشنواره است. انتخاب هایی هم که در این بخش اتفاق افتاده مطابق با نام آن صورت گرفته و انگار واقعا مستندها زیر ذره بین انتخاب شده اند و بسیار کارشناسانه و دقیق آنها را انتخاب کرده اند.
وی درباره جایگاه مستند در جشنواره جهانی فیلم فجر عنوان کرد: فکر می کنم سینمای ایران در مجموع در سال های اخیر به بلوغ و پختگی رسیده است و دیگر مرزی پررنگ بین سینمای داستانی، مستند و حتی انیمیشن وجود ندارد.
قائم مقام مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی ادامه داد: البته رشد سینمای مستند هم در این اتفاق تاثیر بسزایی داشته و مستند با تعریفی که در سالیان دور از آن داشتیم یعنی فیلمی که صرفا آگهی دهنده است و جنبه سرگرمی کمرنگی دارد فاصله گرفته است.
رزاق کریمی تاکید کرد: در جشنواره جهانی فیلم فجر هم همچون جشنواره های معتبر دنیا مانند کن، برلین و ونیز که فیلم های مستند می توانند جوایز بخش اصلی را بگیرند، به مستند توجه شده است.
او درباره تفاوت نگاه جشنواره ملی و جهانی فیلم فجر به مقوله سینمای مستند گفت: درجشنواره ملی فیلم فجر اعلام کردند دو مستند وارد بخش مسابقه شده است و حتی زمانی که برنامه ها را اعلام می کردند، گفتند ۲۲ فیلم به همراه دو مستند و یک انیمیشن در جشنواره حضور دارد. این خطایی است که به شکل ناخوآگاه در جشنواره ملی فیلم فجر رخ داده در حالی که سینما، سینماست و تفاوتی بین آثار سینمایی به لحاظ داستانی، مستند یا انیمیشن بودن نیست.
آدرس سایت رسمی جشنواره Fajriff.com و پست الکترونیکی جشنواره Info@Fajriff.com است.