درخشش فیلم های مرکز در جشنواره فیلم شهر
کد مطلب : 11909

درخشش فیلم های مرکز در جشنواره فیلم شهر

تاریخ انتشار: يکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۵۶
6 فیلم مستند، انیمیشن و داستانی تولید مرکز موفق به دریافت جایزه از ششمین جشنواره فیلم شهر شدند.
Share/Save/Bookmark
به گزارش پایگاه خبری- تحلیلی " سینما تجربی"، انیمیشن های «درخت پرتقالی»، «پیشخدمت» و «داش آکل» به همراه مستندهای «متهمین دایره بیستم» و «مانکن های قلعه حسن خان» و فیلم کوتاه «بیماری» در اختتامیه جشنواره فیلم شهر تندیس دریافت کردند.
مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی فیلم شهر شنبه شب ۱۴ مرداد ماه با معرفی برگزیدگان این رویداد سینمایی در مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد.
جمشید مشایخی، محمود صلاحی، محمود کلاری، احمدرضا اسعدی، سیاوش حقیقی، هادی مقدم دوست، منوچهر محمدی، حسین مسافرآستانه، مسعود فروتن، محمود عبدالحسینی، سید محمود رضوی و ... از جمله افرادی بودند که در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره فیلم شهر حضور داشتند.
سید علی احمدی دبیر ششمین جشنواره بین المللی فیلم شهر در این بخش از برنامه ضمن قدردانی از هنرمندان شرکت کننده گفت: هم جشنواره پنجم هم جشنواره ششم با وجوه پرداخت شده توسط مردم در پردیس های تهران طراحی و برگزار شده است و امیدوارم این جشنواره برای شما شهروندان و هنرمندان بماند.
در ادامه مراسم جوایز بخش مسابقه سینمای بین المللی در حضور حسن نجاریان، مستانه مهاجر، مصطفی احمدی به شرح زیر اعلام شد:

مسابقه فیلم های کوتاه بخش بین الملل
بهترین فیلم انیمیشن: فرنوش عابدی برای فیلم «پیشخدمت» از ایران. فرنوش عابدی بعد از دریافت لوح تقدیر جایزه خود را به زنده یاد وحید نصیریان تقدیم کرد.
بهترین مستند کوتاه: دانیال یاپز و کریستین مجیا گوستا برای فیلم «ویدا» از کشورهای اکوادر و کلمبیا
بهترین فیلم کوتاه داستانی: فابریک براکیو برای فیلم «تمام دنیا برای یک دنیای کوچک» از کشور فرانسه

فیلم‌های بلند داستانی و مستند بین‌الملل
بهترین فیلم مستند: محمد کارت برای فیلم «آوانتاژ» از کشور ایران
محمد کارت بعد از دریافت جایزه خود بیان کرد: روزهایی که پژوهش های فیلم را انجام می دادم با مرد کارتن خوابی مواجه می شدم که می گفت من در تیپ امام رضا بودم و آقای قالیباف یکی از فرماندهان ما بود. به هر ترتیب من جایزه ام را به کسانی تقدیم می کنم که زندگی شان در این شهر خلاف آرزوهایشان گذشته است.
بهترین کارگردانی فیلم‌بلند داستانی: فابریزیو کتانی برای فیلم «شرح یک عشق» از کشور ایتالیا
بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتویی برای فیلم «فراری» از کشور ایران
بهترین بازیگر زن: والریا چانگتینی برای فیلم «شرح یک عشق» از کشور ایتالیا
بهترین بازیگر مرد: محسن تنابنده برای فیلم «فراری» از کشور ایران
بهترین دستآورد فنی: دودو میراندو برای فیلمبرداری فیلم «دادگاه داخلی» از کشور برزیل
بهترین فیلم داستانی: فابریزیو کتانی برای فیلم «شرح یک عشق» از کشور ایتالیا
جایزه ویژه هیات داوران: محمد کارت برای فیلم «آوانتاژ» از کشور ایران

فیلم‌های پویانمایی کوتاه و نیمه‌بلند
بهترین جان بخشی: سارا آیت‌الهی، لاله ضیایی، سیامک تکلو و حجت عزم پور برای فیلم «داش آکل»
بهترین کارگردانی: حسین ملایمی برای کارگردانی فیلم پویانمایی «بدو رستم بدو»
بهترین فیلم: امیرهوشنگ معین برای تهیه کنندگی فیلم «درخت پرتقالی»

فیلم‌های کوتاه و نیمه بلند داستانی
بهترین فیلمنامه: آرمان خوانساریان برای فیلمنامه فیلم‌های «سبز کله غازی» و «قرص برنج»
بهترین دستاورد فنی یا هنری: میلاد و سجاد ستوده نیا و مرتضی هدایی برای فیلم «بیماری»
بهترین کارگردانی: درناز حاجی‌ها برای کارگردانی فیلم «مرضیه»
بهترین فیلم: مستانه مهاجر  تهیه کننده فیلم «مرضیه»
بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری: آرمان خوانساریان برای فیلم «سبز کله غازی»
جایزه ویژه هیات داوران: خورشید چراغی پور برای نقش آفرینی در فیلم کوتاه داستانی «وقت ناهار»

مستند
بهترین تحقیق یا پژوهش: ابوالفضل سروش مهر برای فیلم «گراند هتل»
بهترین دستاورد فنی یا هنری: انسیه ملکی برای فیلم «مانکن های قلعه حسن خان»
بهترین کارگردانی مستند کوتاه و نیمه بلند: حامد کلجه‌ای برای کارگردانی فیلم مستند «حامی»
بهترین کارگردانی مستند بلند: حسام اسلامی برای کارگردانی فیلم مستند بلند «متهمین دایره بیستم»
جایزه ویژه هیات داوران: «مادرم زمین» به تهیه کنندگی مجتبی میرتهماسب
بهترین فیلم: سام کلانتری برای تهیه کنندگی فیلم مستند «مانکن‌های قلعه حسن خان»
سام کلانتری پس از دریافت جایزه خود گفت: همه کسانی که امروز به سینمای آنها می نازیم همگی از سینمای مستند به سینمای حرفه ای آمده اند بنابراین امیدوارم به اکران سینمای مستند توجه بیشتری کنیم.
بهترین اثر با محوریت تهران شناسی و تهران نگاری: هادی آفریده برای فیلم مستند «باغ های گمشده»
هادی آفریده نیز بعد از دریافت جایزه خود از دست هیات داوران اظهار کرد: سال ۹۲ من فیلم «چنارستان» را ساختم که در جشنواره های مختلفی جایزه گرفتم اما در یک سالی فیلم من حذف شد و من نمی دانم دلیل این نگاه حذفی چه بود. به هر حال در سال های اخیر بیش از ۵ هزار هکتار باغ های تهران را از دست دادیم و این وظیفه ماست که همگی با هم برای نجات باغ های تهران کوشا باشیم.
تقدیر هیات داوران از رضا تیموری به خاطر تصویربرداری مجموعه فیلم های مستند ارائه شده به جشنواره

فیلم های ویدیویی
بهترین فیلمنامه: روح الله حجازی برای فیلمنامه «سپید به رنگ مروارید»
بهترین دستاورد فنی یا هنری: امیر موسوی برای تصویربرداری فیلم «سپید به رنگ مروارید» و رضا بازی برون برای ایفای نقش کارآگاه در فیلم «جاده تباهی»
بهترین کارگردانی: یاسر طالبی برای کارگردانی فیلم «فرزندان»
بهترین فیلم: میترا روحی منش برای تهیه کنندگی فیلم «فرزندان»

فیلم های سینمایی:
بهترین فیلمنامه: کامبوزیا پرتوی برای فیلمنامه فیلم سینمایی «فراری»
بازیگر زن: پردیس احمدیه برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «لاک قرمز»
بازیگر مرد: ناصر هاشمی برای ایفای نقش در فیلم سینمایی «برادرم خسرو»
بهترین دستاورد فنی یا هنری: مهرداد میرکیانی و عبدالله اسکندری برای چهره‌پردازی فیلم سینمایی «لانتوری»
بهترین کارگردانی: محمدحسین مهدویان برای کارگردانی فیلم سینمایی «ماجرای نیمروز»
جایزه ویژه هیات داوران: احسان بیگلری برای کارگردانی فیلم سینمایی «برادرم خسرو».
بهترین فیلم: سعید ملکان برای تهیه کنندگی فیلم سینمایی «ابد و یک روز»
بهترین اثر با محوریت تهران نگاری: بهمن کامیار و محسن قرایی برای تهیه کنندگی و کارگردانی فیلم سینمایی «سد معبر».
تقدیر ویژه دبیر جشنواره به عنوان بهترین اثر با محوریت تهران نگاری به «ویلایی‌ها» به کارگردانی منیر قیدی رسید.